აშშ-მა, აშშ-სა და ისრაელის წინააღმდეგ ქმედებების გამო, ICC-ის 2 მოსამართლესა და 2 პროკურორს სანქციები დაუწესა
აშშ-ის ხელისუფლებამ საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს (ICC) ოთხ წარმომადგენელს სანქციები დაუწესა. შესაბამისი გადაწყვეტილებები სახელმწიფო დეპარტამენტისა და ფინანსთა სამინისტროს ვებსაიტებზე გამოქვეყნდა.
შეზღუდვები შეეხო მოსამართლეებს კანადიდან კიმბერლი პროსტს და საფრანგეთიდან ნიკოლას გილუს, ასევე საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორის მოადგილეებს ფიჯიდან ნაჯატ შამიმ ხანს და სენეგალიდან მამ მანდიაე ნიანგს. მათ პროკურატურის საქმიანობა მას შემდეგ გადაიბარეს, რაც პროკურორმა კარიმ ხანმა, რომელმაც ადრე გასცა დაპატიმრების ორდერი ისრაელის პრემიერმინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუზე გასცა დაპატიმრების ორდერი, მაისში ადმინისტრაციული შვებულება აიღო სექსუალური შევიწროების ბრალდებების გამო.
როგორც DW წერს, ოთხივე მათგანი აშშ-ის ფინანსური სისტემიდან (SDN) სრულად გამოყოფილი პირების სიას დაემატა, რომელსაც უცხოური აქტივების კონტროლის ოფისი (OFAC) აწარმოებს. მათი მთელი ქონება აშშ-ში გაიყინება. ამერიკულ კომპანიებსა და მოქალაქეებს ასევე აეკრძალებათ მათთან ნებისმიერი კონტრაქტის დადება. თუმცა, დოკუმენტებში არ არის ნახსენები შეერთებულ შტატებში შესვლის აკრძალვა.
სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ გადაწყვეტილებას "ამერიკელებისა და ისრაელებისთვის არსებული საფრთხის საპასუხოდ" უწოდა. მისი თქმით, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წარმომადგენლებმა "გამოიძიეს, დააკავეს ან სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყეს" აშშ-სა და ისრაელის მოქალაქეების მიმართ "ორივე ქვეყნის თანხმობის გარეშე". სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო ასევე დაადანაშაულეს პოლიტიზებულობასა და აშშ-ს სუვერენიტეტის უპატივცემულობაში.
აშშ-ს წინა სანქციები სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინააღმდეგ:
თებერვალში პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას, რომლითაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სანქციები დაუწესა ვაშინგტონისა და მისი მოკავშირეების, მათ შორის ისრაელის წინააღმდეგ სასამართლოს ქმედებების გამო. ეს საშუალებას იძლევა ფინანსური და სავიზო შეზღუდვები დაწესდეს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს თანამშრომლების მიმართ, რომლებიც მონაწილეობენ ამერიკელი მოქალაქეების ან მათი მოკავშირეების წინააღმდეგ გამოძიებაში, ასევე ამ თანამშრომლების ოჯახის წევრების მიმართ.
პირველი, ვინც შეზღუდვებს დაექვემდებარა, პროკურორი კარიმ ხანი იყო. მისი მოთხოვნით, 2024 წლის ნოემბერში, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ ისრაელის პრემიერმინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს და ყოფილი თავდაცვის მინისტრის, იოავ გალანტის დაპატიმრების ორდერები გასცა. 2025 წლის ივნისში კი სანქციები დაეკისრა კიდევ ოთხ მოსამართლეს.
აღსანიშნავია, რომ აშშ-მ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სანქციები ტრამპის პირველი პრეზიდენტობის დროსაც დააწესა.
2019 წელს აშშ-მ ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იმ თანამშრომლებს, რომლებიც იძიებდნენ ამერიკელ მოქალაქეებს ავღანეთში ოპერაციის დროს მათი ქმედებების შესახებ. იმ დროს სასამართლო ეჭვობდა, რომ ამერიკელი ჯარისკაცები და დაზვერვის თანამშრომლები ამ ქვეყანაში წამებას იყენებდნენ.
2021 წელს აშშ-ის მაშინდელმა პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა გააუქმა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს თანამშრომლების წინააღმდეგ ტრამპის ადმინისტრაციის მიერ მისი პირველი ვადის განმავლობაში დაწესებული სანქციები.