ახალ ფორმატში პროექტი ბევრად უფრო განვითარდა, დააინტერესა არა მხოლოდ მაყურებელი, არამედ მრავალი სპონსორიც. ლაივ სეზონებში დაიწყო საპრიზო თანხის — 20 000 ლარის გათამაშება. 5 სეზონის განმავლობაში პროექტში უამრავმა ადამიანმა მიიღო მონაწილეობა — იუთუბერებმა, ინფლუენსერებმა, მსახიობებმა, ფეხბურთელებმა. მათ შორის, რამდენიმე კვირის წინ ჩატარდა სპეციალური, სეზონსგარე თამაში ქართველი ფეხბურთელების — გიორგი მამარდაშვილის, ლაშა დვალის, გიორგი ქვილითაიასა და ანზორ მექვაბიშვილის მონაწილეობით.
გიორგი მამარდაშვილი ქართული იუთუბის მაფიაში
ამ 2 ონლაინ და 5 ლაივ სეზონის განმავლობაში ქართული იუთუბის მაფიამ შეძლო თავი შეეყვარებინა უამრავი მაყურებლისთვის, რომლებთანაც პროექტს განსაკუთრებით ძლიერი კავშირი აქვს — იქნება ეს მაფიის ფეისბუქ ჯგუფი თუ იუთუბ კომენტარები, მაყურებელი მუდმივად აქტიურადაა ჩართული, აფასებენ თამაშებს, მადლობას უხდიან, აქებენ თუ აკრიტიკებენ მოთამაშეებს. ამას გარდა, მათ პროექტში მონაწილეობის შესაძლებლობაც ეძლევათ — ქართული იუთუბის მაფიის მე-4 სეზონში სტუდენტების ეპიზოდიც ვიხილეთ.
სტუდენტები ქართული იუთუბის მაფიაში
მაყურებელთან ურთიერთობა ახალ ეტაპზე გადავიდა, როცა მაფიამ საკუთარი სივრცე გახსნა — PoolRoom Mafia დიდ დიღომში, მირიან მეფის 31-ში მდებარეობს. მულტიფუნქციურ სივრცეში შესაძლებელია ბილიარდის, ფლეისთეიშენის, სიმრეისინგის და, რაც მთავარია, მაფიის თამაში, როგორც თქვენს მეგობრებთან, ისე საყვარელ იუთუბერებთან ერთად, რომლებიც ზოგჯერ თამაშის წამყვანები, ზოგჯერ კი მონაწილეები არიან. ამ ადგილას ხშირად მოთამაშეები და მაყურებლები სხვადასხვა მოვლენების, მათ შორის ფეხბურთის თამაშებისა და მაფიის ახალი ეპიზოდების საყურებლად იკრიბებიან.
ქართული იუთუბის მაფიის გუნდი
გასულ კვირას, 6 ივლისს, ქართული იუთუბის მაფიის მე-5 სეზონის ფინალი გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ ეს სეზონი დანარჩენებისგან გამორჩეული იყო, რადგან თამაშში იაპონური კლანის ახალი როლები — შოგუნი და იაკუძა დაემატა, რომლებიც იტალიური მაფიის კლანს დაუპირისპირდნენ.
სეზონის მიმდინარეობისას რამდენჯერმე გაჟღერდა იდეა იმის შესახებ, რომ ფინალი სიცილიაზე უნდა გადაღებულიყო. თავიდან, როგორც მაყურებელი, ისე თავად მოთამაშეები ამ იდეას სერიოზულად არ აღიქვამდნენ, რადგან ვერც წარმოიდგენდნენ, რომ ეს იდეა მართლაც შესაძლოა განხორციელებულიყო. ამის მიუხედავად, პროექტის ორგანიზატორებმა მოახერხეს, რომ ქართული იუთუბის მაფიის მე-5 სეზონის ყველა ფინალისტი სიცილიაში წაეყვანათ და ფინალური ეპიზოდი კასტელო დელი სკიავის ტერიტორიაზე, იმ სასახლიდან გადაეღოთ, რომელშიც ფილმ ნათლიას (Godfather) ლეგენდარული სცენებია გადაღებული.
ფინალის მონაწილეები აეროპორტში
ფინალურ ეპიზოდში მონაწილეობდნენ: