მაკრონი: თუ რუსეთი უკრაინის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებს დატოვებს, მის წინააღმდეგ დაწესებული ყველა სანქცია მოიხსნება
ფოტო: Ludovic Marin / AFP / Getty Images
საფრანგეთი ეწინააღმდეგება შავ ზღვაში ცეცხლის შეწყვეტის პირობებს, რაზეც უკრაინა და რუსეთი საუდის არაბეთში შეერთებულ შტატებთან მოლაპარაკებების შემდეგ შეთანხმდნენ, — ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა პარიზში უკრაინელ კოლეგასთან ვოლოდიმირ ზელენსკისთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე 26 მარტს განაცხადა. მაკრონმა გაიხსენა, რომ სწორედ რუსეთმა აქცია შავი ზღვა სამხედრო ოპერაციების თეატრად, შეარყია კომერციული მარშრუტები და საფრთხე შეუქმნა მათ უსაფრთხოებას.
"მე სრულად ვუჭერ მხარს ამერიკის პრეზიდენტის მიერ შემოთავაზებულ კონცეფციას "მშვიდობა ძალის მეშვეობით". მაგრამ რამდენადაც ვიცი, ეს კონცეფცია არ ნიშნავს სანქციების მოხსნას მანამ, სანამ ჩვენ შევამოწმებთ, რომ ყველაფერი მუშაობს", — დასძინა მან.
საფრანგეთის პრეზიდენტის თქმით, არსებულ ვითარებაში არის აგრესიის მსხვერპლი, რომელიც მზად არის მიიღოს ცეცხლის შეწყვეტა ყოველგვარი პირობის გარეშე, „მეორე მხრივ არის აგრესორი, რომელიც უკვე იწყებს პირობების წამოყენებას, რათა, ასე ვთქვათ, არ მიიღოს იგი.
"ამიტომ, სანქციების საკითხი დადგება, როდესაც განვიხილავთ. მაგრამ ეს საკითხი ჯერ არ არის დროული. ეს იქნება რელევანტური, როდესაც ვისაუბრებთ მდგრად მშვიდობაზე", — თქვა მაკრონმა.
ამასთან, მაკრონმა განაცხადა, რომ თუ რუსეთი უკრაინის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებს დატოვებს, მის წინააღმდეგ დაწესებული ყველა სანქცია მოიხსნება
"ანუ ეს ყველაფერი — სანქციების მოხსნის საკითხი — დამოკიდებულია რუსეთის არჩევანზე, დაიცვას საერთაშორისო სამართალი", — დაასკვნა მან.
საუდის არაბეთში 23-25 მარტს გამართული მოლაპარაკებების შემდეგ, შეერთებული შტატები, რუსეთი და უკრაინა შეთანხმდნენ, რომ "უზრუნველვყოთ ნავიგაციის უსაფრთხოება, გამორიცხონ ძალის გამოყენება და აღკვეთონ კომერციული გემების გამოყენება სამხედრო მიზნებისთვის შავ ზღვაში".