პაველ დუროვი: საფრანგეთში დაკავება ჩემთვის მოულოდნელი იყო
"ტელეგრამის" დამფუძნებლისა და აღმასრულებელი დირექტორის, პაველ დუროვის განცხადებით, საფრანგეთის ხელისუფლების მიერ მისი დაკავება მისთვის მოულოდნელი იყო.
"გასულ თვეში, პარიზში ჩასვლის შემდეგ 4 დღის განმავლობაში პოლიციამ დამკითხა. მითხრეს, რომ შეიძლება პირადად ვიყო პასუხისმგებელი სხვა ადამიანების მიერ "ტელეგრამის" უკანონო გამოყენებაზე, რადგან საფრანგეთის ხელისუფლებას არ მიუღია პასუხები “ტელეგრამისგან", — წერს დუროვი "ტელეგრამ" არხზე.
მისი თქმით, ამან გააკვირვა რამდენიმე მიზეზის გამო: “ტელეგრამს" ჰყავს ოფიციალური წარმომადგენელი ევროკავშირში, რომელიც იღებს და პასუხობს ევროკავშირის მოთხოვნებს, საფრანგეთის ხელისუფლებას მრავალი გზა ჰქონდა მასთან დასაკავშირებლად დახმარების სათხოვნელად, ის ხშირად სტუმრობდა დუბაიში საფრანგეთის საკონსულოს და შექმნა "ტელეგრამის" ცხელი ხაზი საფრანგეთში ტერორიზმის საფრთხის წინააღმდეგ საბრძოლველად. ამასთან, მისი თქმით, თუ ქვეყანა უკმაყოფილოა ინტერნეტ სერვისით, ჩვეულებრივი პრაქტიკაა თავად სერვისის წინააღმდეგ სასამართლო პროცესის დაწყება.
დუროვის მტკიცებით, "ტელეგრამის" მომხმარებელთა რაოდენობის მკვეთრმა ზრდამ, 950 მილიონამდე გამოიწვია პრობლემები, რამაც თავდამსხმელებს პლატფორმის ბოროტად გამოყენება გაუადვილა.
ცნობისთვის, "ტელეგრამის" დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი, პაველ დუროვი 24 აგვისტოს პარიზის აეროპორტში დააკავეს. სამართალდამცავი ორგანოები მას ნარკოტრეფიკში, პედოფილიასა და თაღლითობაში თანამონაწილეობაში ადანაშაულებენ, მესინჯერის ადმინისტრაციის საფრანგეთის ხელისუფლებასთან თანამშრომლობაზე უარის გამო.
დუროვი 28 აგვისტოს გირაოს სანაცვლოდ პატიმრობიდან გაათავისუფლეს. დუროვმა გირაოს სახით 5 მილიონი ევრო უნდა გადაიხადოს.