სტრატეგია აღმაშენებლის თქმით, მურუსიძისა და გვრიტიშვილის არჩევა ე.წ. სასამართლო კლანის გაძლიერებას ემსახურება
ფოტო: სტრატეგია აღმაშენებელი
როგორც პარტიის განცხადებაშია ნათქვამი, ამის მიზანი ქართული ოცნების მხრიდან სასამართლო სისტემაზე კიდევ უფრო მეტი კონტროლის დამყარებაა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: დღეს, 23 ოქტომბერს იუსტიციის საბჭოში მოსამართლე წევრებად დიმიტრი გვრიტიშვილი და ლევან მურუსიძე აირჩიეს.
- მოსამართლე წევრობის ადგილები ვაკანტური მას შემდეგ გახდა, რაც გიორგი გოგინაშვილმა და გოჩა აბუსერიძემ პირადი განცხადების საფუძველზე საბჭო დატოვეს.
ლევან მურუსიძე და დიმიტრი გვრიტიშვილი ე.წ. სასამართლო კლანის გავლენიან წევრებად მოიაზრებიან.
არასამთავრობო სექტორმა, საერთაშორისო პარტნიორებმა და ოპოზიციამ არაერთხელ აღნიშნა, რომ მოსამართლეთა ნაწილი გადაწყვეტილებებს მმართველი გუნდის პოლიტიკური დაკვეთით იღებს.
დეტალები: სტრატეგია აღმაშენებელში ამბობენ, რომ "კლანის" გავლენიანი წევრების საბჭოში დაბრუნება პირდაპირ ეწინააღმდეგება ევროკომისიის რეკომენდაციებს.
- მათივე თქმით, ნაცვლად საბჭოს რეფორმისა, წევრებად მაღალი სანდოობის, რეპუტაციისა და მიუკერძოებელი კადრების დანიშვნისა, ადგილი ე.წ. კლანის წევრს მოსამართლეებს დააკავებინეს.
პარტიაში ამბობენ, რომ ეს გადაწყვეტილება კიდევ ერთხელ მიუთითებს შემდეგ ფაქტზე: "პრორუსი "ოცნება" არ აპირებს არცერთი რეკომენდაციის შესრულებას კანდიდატის სტატუსის მისაღებად".
- "როგორც ჩანს, პრორუსმა ქართულმა ოცნებამ გააკეთა უკვე არჩევანი ბრიუსელსა და მოსკოვს შორის, მოსკოვის სასარგებლოდ".