იუსტიციის საბჭოში მოსამართლე წევრებად გვრიტიშვილი და მურუსიძე აირჩიეს
მოსამართლე წევრობის ადგილები ვაკანტური მას შემდეგ გახდა, რაც გიორგი გოგინაშვილმა და გოჩა აბუსერიძემ პირადი განცხადების საფუძველზე საბჭო დატოვეს.
დეტალები: დიმიტრი გვრიტიშვილის კანდიდატურა მოსამართლეებმა წარადგინეს, ხოლო ლევან მურუსიძემ საკუთარი თავი თავად დაასახელა.
- როგორც საზოგადოებრივი მაუწყებელი წერს, მოსამართლეთა კონფერენციაზე ლევან მურუსიძეს 268 ხმით, ხოლო დიმიტრი გვრიტიშვილი 267 ხმით აირჩიეს.
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრები თანამდებობაზე 4 წლის ვადით ინიშნებიან.
მურუსიძემ არჩევამდე ჟურნალისტებთან თქვა, რომ მის სახელს "არასწორ კონტექსტში" იყენებენ.
- "მე რადგანაც ვიყავი რიგითი მოსამართლე და არ მქონდა საშუალება, პასუხი გამეცა, ბევრი ფიქრის შემდეგ გადავწყვიტე, რომ თუ პრეტენზია ექნება ვინმეს, რამე, მე თვითონ გავცემ პასუხს", — აცხადებს მურუსიძე.
- ამბობს იმასაც, რომ იბრძოლებს "სასამართლოს დამოუკიდებლობისთვის".
არასამთავრობო სექტორი: საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის დემოკრატიული ინსტიტუტების მხარდაჭერის პროგრამის დირექტორი ნანუკა ყრუაშვილი აცხადებს, რომ სასამართლოში კლანს მნიშვნელოვნად აქვს გადგმული ფესვები.
- "მურუსიძის დაბრუნება საბჭოში მოასწავებს იმას, რომ მათ უნდათ ის სკანდალური მოვლენები, რაც სასამართლოს გარშემო დატრიალდა, გაანეიტრალონ და უფრო მეტი კონტროლის ქვეშ მოაქციონ", — თქვა მან ჟურნალისტებთან.
არამოსამართლე წევრები: იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 5 არამოსამართლე წევრის ასარჩევ კონკურში 32 კანდიდატია წარდგენილი.