საქართველოს ყოფილი ლიდერები EU-ს წერილით მიმართავენ
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/ფორმულა
2016 წლამდე თანამდებობაზე მყოფი პრეზიდენტები და პარლამენტის თავმჯდომარეები ითხოვენ, უკრაინისა და მოლდოვის მსგავსად, საქართველოსაც მიენიჭოს კანდიდატის სტატუსი. მე-4 პრეზიდენტმა, გიორგი მარგველაშვილმა ევროკავშირის ელჩ კარლ ჰარცელს წერილი დღეს გადასცა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ასოცირებული ტრიოს ქვეყნებს შორის, საქართველო ერთადერთია, რომელმაც ევროკავშირის კანდიდატის წევრობის სტატუსზე ევროკომისიისგან რეკომენდაცია ვერ მიიღო.
- კომისიამ ქვეყნისთვის მხოლოდ ევროპული პერსპექტივის მინიჭების რეკომენდაცია გასცა და ის მოთხოვნები ჩამოთვალა, რომელიც კანდიდატობის მიღებამდე უნდა შესრულდეს.
- არსებობს მოლოდინი, რომ 24 ივნისს საბოლოო გადაწყვეტილებაზე ევროპარლამენტის რეზოლუცია და ევროკომისიის რეკომენდაცია აისახება.
- საზოგადოების ნაწილი და პოლიტიკოსები სხვადასხვა გზით ცდილობენ 24-მდე ევროკავშირის გადაწყვეტილება შეიცვალოს.
დეტალები: წერილს ხელს აწერს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილიც. პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარეები: აკაკი ასათიანი, ნინო ბურჯანაძე, დავით ბაქრაძე და დავით უსუფაშვილი.
- მიმართვას არ უერთდება მოქმედი პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, მან ევროპული ქვეყნის ლიდერებისადმი ვიდეომიმართვები გაავრცელა.
- არ უერთდება ქართული ოცნების რამდენიმე პარლამენტის თავმჯდომარეები — ირაკლი კობახიძე, არჩილ თალაკვაძე და შალვა პაპუაშვილი.
მარგველაშვილის თქმით, ხელმომწერებისთვის მნიშვნელოვანი იყო ასეთი პოზიციების დაფიქსირება.
- "ჩვენ უნდა გაგვეკეთებინა ყველაფერი ამ ფორსმაჟორულ სიტუაციაში იმისთვის, რომ ეს ვალდებულებები დარჩენილიყო, მაგრამ ჯერ კანდიდატობა მოეცათ და ვალდებულებების შემდეგ შესრულებაზე ყოფილიყო ლაპარაკი".