რუსეთის მხრიდან ნებისმიერ ესკალაციას სერიოზული შედეგები მოჰყვება — ბლინკენი ზელენსკის
ფოტო: უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია
აშშ-სა და რუსეთის პრეზიდენტების ვიდეოშეხვედრის წინ, აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი, ენტონი ბლინკენი რუსეთს კვლავ აფრთხილებს, რომ ნებისმიერ ესკალაციას მძიმე შედეგები მოჰყვება. ამის შესახებ მან უკრაინის პრეზიდენტს, ვოლოდიმირ ზელენსკის ესაუბრა და Twitter-ზე დაწერა.
"უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტს, ვოლოდიმირ ზელენსკის ვესაუბრე. მე განვმეორდი, რომ უკრაინის მიმართ აშშ-ის მხარდაჭერა მტკიცეა. რუსეთის მხრიდან ნებისმიერ ესკალაციას სერიოზული შედეგები მოჰყვება", — წერს ის.
6 დეკემბერს The Washington Post-მა აშშ-ის დაზვერვის სამსახურიდან მოპოვებულ დოკუმენტებზე დაყრდნობით ინფორმაცია გაავრცელა, რომ რუსეთი უკრაინაზე მასობრივ თავდასხმას 175 000 სამხედროს მონაწილეობით გეგმავს. ამ ცნობების თანახმად, კრემლს ფართომასშტაბიანი შეტევა მომავალი წლის დასაწყისისთვის სურს.
აღსანიშნავია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, ჯო ბაიდენი და რუსეთის პრეზიდენტი, ვლადიმერ პუტინი 7 დეკემბერს ვიდეოშეხვედრას გამართვენ, სადაც უკრაინაში არსებულ დაძაბულ ვითარებას განიხილავენ. ბაიდენი უკრაინის საზღვარზე რუსეთის სამხედრო მოქმედებებზე აშშ-ის შეშფოთებას გაუსვამს ხაზს და უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ მხარდაჭერას კიდევ ერთხელ დაადასტურებს.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ ნოემბრის დასაწყისში განაცხადა, რომ მის საზღვართან დაახლოებით, 90 000 რუსი ჯარისკაცი გადაისროლეს. უკრაინის საზღვართან რუსეთის ახალი სამხედრო მობილიზაციის შესახებ გავრცელებული ცნობების ფონზე, აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა კრემლი 10 ნოემბერსაც გააფრთხილა.