ევროკავშირი ერთგულია საქართველოს სუვერენიტეტის და ტერიტორიული მთლიანობის — კრამონი
ფოტო: Tweet: Viola von Cramon
ევროპარლამენტარი ვიოლა ფონ კრამონი აგვისტოს ომის 13 წლისთავს ტვიტერზე ეხმაურება და წერს, რომ ევროკავშირი საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ერთგულია და სრულად დგას მისი ხალხის გვერდით.
"13 წელი საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის სამხედრო აგრესიიდან. საქართველოს 20% ოკუპირებულია. რუსეთი ახლა ავრცელებს საქართველოს და ევროკავშირის საწინააღმდეგო დეზინფორმაციას. ევროკავშირი ერთგულია საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის და სრულად დგას მისი ხალხის გვერდით", — წერს ის.
ამ პოსტს კი ურთავს ორ რუკას წარწერებით — როგორ ხედავს რუსეთი საქართველოს და როგორ ხედავს ევროკავშირი საქართველოს. შესადარებლად მას გამოყენებული აქვს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ რამდენიმე დღის წინ ტვიტერზე გავრცელებული რუკა, სადაც საქართველო აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის გარეშეა, საერთაშორისოდ აღიარებული ნორმების საწინააღმდეგოდ. საპირწონედ კი საქართველოს სრულფასოვან რუკა უდევს.
აგვისტოს ომის დაწყებიდან 13 წელი გავიდა. 2008 წლის აგვისტოში რუსეთი საქართველოს ტერიტორიაზე შემოიჭრა, ცეცხლი გაუხსნა ქართულ სოფლებს, დაიკავა როკის გვირაბი. საქართველომ რუსულ აგრესიას უპასუხა. ომში საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 170 მოსამსახურე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 14 თანამშრომელი და 224 სამოქალაქო პირი დაიღუპა.