ჩვენ ადმინისტრაციული გამყოფი ზოლის ორივე მხარეს მცხოვრები ქართველი ხალხის გვერდით ვდგავართ — აშშ-ს საელჩო
აშშ-ს საელჩო საქართველოში აცხადებს, რომ რუსეთი ვალდებულია გაიყვანოს საკუთარი ძალები საქართველოდან და დაუშვას ჰუმანიტარული დახმარების შეუფერხებელი მიწოდება ამჟამად ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.
"აუცილებელია, რომ ასობით ათასმა იძულებით გადაადგილებულმა პირმა შეძლოს სახლში მშვიდობით და ღირსეულად დაბრუნება. ამერიკის შეერთებული შტატების ერთგულება საქართველოში ჩვენი მეგობრებისა და პარტნიორების მიმართ მტკიცეა. ჩვენ ადმინისტრაციული გამყოფი ზოლის ორივე მხარეს მცხოვრები ქართველი ხალხის გვერდით ვდგავართ და ვუერთდებით მათ მოწოდებას, რომ რუსეთის აგრესიის შედეგად გახლეჩილი საზოგადოებები კვლავ გაერთიანდნენ", — აცხადებენ აშშ-ს საელჩოში.
საელჩოს განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ კორონავირუსის პანდემიამ ოკუპაციით გამოწვეული ადამიანური პრობლემები განსაკუთრებით გაამძაფრა.
"საქართველოს ოკუპირებული რეგიონის მოსახლეობისთვის სასიცოცხლო ჰუმანიტარულ და სამედიცინო დახმარებაზე წვდომის არსებულმა შეზღუდვამ არაერთი სიცოცხლე იმსხვერპლა, და ეს უნდა დასრულდეს. მოქალაქეები, რომლებიც ახლა დაკავებული ჰყავთ საოკუპაციო ძალებს, უპირობოდ დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდნენ", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
აშშ-ს საელჩო კიდევ ერთხელ გამოთქვამს მხარდაჭერას ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მიმართ და აცხადებენ, რომ ერგნეთის მოლაპარაკებებთან ერთად საჭიროა განახლდეს მსგავსი პროცესი გალშიც.
2008 წლის ომის დაწყებიდან 13 წელი გავიდა, თუმცა რუსეთი დღემდე არღვევს სუვერენული სახელმწიფოს საზღვრებს, იტაცებს ხალხს და ცივი ომის პირობებში აცხოვრებს საქართველოს.