გაბედავს თუ არა უწყება, სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყოს სასულიერო პირების მიმართ — პროკურორის პასუხი
ფოტო: ხატია ღოღობერიძე / On.ge
პროკურორის განცხადებით, უწყება კანონით იმოქმედებს ყველას მიმართ, თუ 5 ივლისის ძალადობრივ მოქმედებებში მათი ბრალეულობა გამოიკვეთება, მათ შორის, სასულიერო პირებთან მიმართებაშიც.
კითხვაზე, გაბედავს თუ არა პროკურატურა და საგამოძიებო უწყებები, სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყონ სასულიერო პირების წინააღმდეგ, პროკურორი პასუხობს:
"პროკურატურა საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჩატარებულ გამოძიებას ზედამხედველობს. სრულყოფილი გამოძიების ფარგლებში, ვის მიმართაც იქნება მტკიცებულებები, ყველას მიმართ დაიწყება სისხლის სამართლებრივი დევნა, ეს არაერთხელ იქნა გავრცელებული პროკურატურის განცხადებებში.
პროკურორ თამარ იაკობიძის განცხადებით, მედიის წარმომადგენლებზე განხორციელებულ ძალადობაზე პროკურატურა ორგანიზატორების დადგენის მიმართულებითაც მუშაობს.
"იმის გათვალისიწინებით, რომ კონკრეტული ძალადობის ეპიზოდებთან დაკავშირებით დაზარალებული პირების ჩართულობით შედარებით უფრო მარტივია კონკრეტული პირების მიმართ მტკიცებულებების მოგროვება, მოცემულ შემთხვევაში შედარებით მოცულობითია სამუშაო ორგანიზატორებთან მიმართებით, თუმცა ვადასტურებ, რომ ამ მიმართულებით გამოძიება მუშაობს", — განაცხადა პროკურომა.
ჰომოფობიური და ძალადობრივი ჯგუფების თავდასხმის შედეგად 5 ივლისს 53 ჟურნალისტი დაშავდა. მათგან ერთი TV პირველის ოპერატორი, ლექსო ლაშქარავა 11 ივნისს გარდაიცვალა.
ცემის შედეგად მას ჰქონდა სახის ძვლების მოტეხილობა თვალის გარშემო, ტვინის შერყევა და დაჟეჟილობები. იგი რამდენიმე დღე საავადმყოფოში იმყოფებოდა და 10 ივლისს სახლში გაეწერა.