TV პირველის გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმისთვის 1 პირი დააკავეს
ფოტო: კადრი TV პირველის ვიდეოდან
წალკის მუნიციპალიტეტში TV პირველის გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმის საქმეზე ერთი პირი დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებული პირი 30 ივნისს ტელეკომპანიის ჟურნალისტსა და ოპერატორს დაუპირისპირდა, მათ შეურაცხყოფა მიაყენა და პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში უკანონოდ შეუშალა ხელი.
დანაშაული 2 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. ძალადობისა და ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე და 154-ე მუხლებით მიმდინარეობს.
TV პირველის ჟურნალისტსა და ოპერატორს წალკაში, სოფელ წინწყაროში, გადაღების დროს დაესხნენ თავს და დამტვრეულია აპარატურა. ჟურნალისტის ინფორმაციით, თავდასხმაში გამგებლის ბიძაც მონაწილეობდა.
როგორც არხის საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელმა, ნოდარ მელაძემ On.ge-ს უთხრა, ჯგუფი წინწყაროში ადგილობრივების თხოვნით იყო ჩასული. მოსახლეობა ადგილზე არაფორმალური მმართველობის პრობლემასა და მიწების მიტაცების საკითხზე საუბრობს. მათი თქმით, ვითარებას ადგილზე გამგებელი აფრასიძე და მისი ნათესავები აკონტროლებენ.
ჟურნალისტი ნინო ელიკაშვილის თქმით, ქუჩაში მოსახლეობის ჩაწერისას დაესხნენ თავს და თავდასხმის რამდენიმე ეპიზოდი იყო, რა დროსაც მათ აპარატურა დაუზიანეს და შეურაცხყოფა მიაყენეს. განსაკუთრებული აგრესიულობით გამგებლის ბიძა, გოჩა აფრასიძე, გამოირჩეოდა. ამასთან, როგორც ელიკაშვილი ამბობს, მომხდარს თავად გამგებელიც შეესწრო, მაგრამ მას ბიძისთვის არათუ ხელი არ შეუშლია, არამედ გაამართლა კიდეც.
TV პირველის მიერ გადაღებულ კადრებში პირდაპირ ჩანს და ისმის, როგორ აყენებს ის ჟურნალისტებს ფიზიკურ შეურაცხყოფას, როგორ აგინებს და როგორ უშლის ხელს ჟურნალისტური საქმიანობის შესრულებაში.
"გასწიე, გითხარი! გასწიე! ერთხელ ვერ გაიგონე? TV პირველს ვერ ვიტან, თქვენს დედებს *** თქვე ბოზებო, დაახვიეთ აქედან... გაიკეთე***, ბლიად. თქვენს დედებს*** მე, ბიჭო... პოლიციას მივმართავ (ჟურნალისტი)... მიმართე, შენი დედიკო *** ნუ მიღებ თორემ ამ კბილებს ამოგიღებ", — ისმის ჩანაწერში.
ამის შემდეგ კი გოჩა აფრასიძე თანასოფლელებს დაუპირისპირდა, რადგან ისინი ჟურნალისტების დაცვას ცდილობდნენ. აფრასიძე მათაც ემუქრება და აგინებს.
ამასთან, კადრებში ჩანს, რომ კიდევ ერთი თავდასხმა უკვე გამგეობის შენობასთან მოხდა, სადაც უკვე გამგებლის დედა დაუპირისპირდა ჟურნალისტებს და შეურაცხყოფას აყენებდა.