ვითარება უნდა შეიცვალოს, ინფორმაციის დახურვა ყოველმხრივ საზიანოა — სარჯველაძე ნინოწმინდის პანსიონზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/საქართველოს პარლამენტი
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე, მიხეილ სარჯველაძე აცხადებს, რომ ნინოწმინდის პანსიონში შექმნილი ვითარება დაუყოვნებლივ უნდა შეიცვალოს და ინფორმაციის დახურვა საზიანოა. ამის შესახებ მან პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
"ეს ვითარება ვერ გაგრძელდება, ეს ვითარება უნდა შეიცვალოს და საამისოდ ვართ მზად რომ ყველაფერი გაკეთდეს. შესაბამისად, ჩემი თხოვნაა ყველას მიმართ, ინფორმაციის დახურვა, ჩაკეტვა არის ყოველმხრივ საზიანო პირველ რიგში ამ ბავშვთა სახლისთვის. შესაბამისად, ვიზრუნოთ ყველამ, რომ ეს მდგომარეობა რეალურად აღმოიფხვრას და ნორმალურ კალაპოტში ჩადგეს მოვლენები", — თქვა დეპუტატმა.
სარჯველაძის განცხადებით, "შექმნილია ვითარება, რომელიც ასე ვერ გაგრძელდება". მან ყველას მიმართა თხოვნით, ნუ ეცდებიან, რომელიმე მხარე წარმოაჩინონ შავ ფერში და რომელიმე — თეთრ ფერში.
"ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ უკლებლივ ყველას ჩართულობით და მე მინდა საამისოდ მზადყოფნა გამოვხატო და საჯაროდ ვაფიქსირებ, რომ ვითარება მოითხოვს უსწრაფესად, დაუყოვნებლივ შეცვლას, სწორ, ნორმალურ კალაპოტში ჩაყენებას. საამისოდ ყველა დაინტერესებული მხარის ძალისხმევა იქნება ძალზედ მნიშვნელოვანი", — თქვა ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარემ.
რა ხდება ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში
15 მაისს კი On.ge-ს სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოში უთხრეს, რომ ბავშვთა პანსიონში სოციალური მუშაკი უკვე სამი კვირის განმავლობაში ახორციელებს გეგმიურ ვიზიტებს და აქტიურად მიმდინარეობს ბავშვებთან პირისპირ შეხვედრები და ინტერვიუები.
სახალხო დამცველის ცნობით, ამჟამად პანსიონში 57 არასრულწლოვანი ირიცხება, მათგან ყველაზე პატარა 5 წლისაა. ომბუდსმენი ამბობს, რომ დაწესებულებაში მონიტორინგის შესაძლებლობა არც სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს სოციალურ მუშაკს ეძლევა, რომელსაც 2020 წლის ივნისის შემდეგ პანსიონში არ შესულა.
აღსანიშნავია, რომ ამ ყველაფრის პარალელურად, პანსიონში პრორუსული Alt-info შეუშვეს. Alt-info, რომელიც ცნობილია ჰომოფობიური, ქსენოფობიური, დისკრიმინაციული გზავნილებით და ძალადობრივ ჯგუფებთან კავშირით პანსიონს რამდენიმე კვირის წინ სტუმრობდა და სიუჯეტი გადაიღო. სიუჟეტი მიმართულია სახალხლო დამცველისა და მედიის დისკრედიტაციისკენ და მიზნად ისახავს ეკლესიის დადებითად წარმოჩენას.