გელათის მონასტრის კრამიტი მინიმალურ მოთხოვნებს ვერ აკმაყოფილებს — კულტურის სამინისტრო
ფოტო: საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობა
საქართველოს კულტურის სამინისტროში აცხადებენ, რომ გელათის მონასტერზე გამოყენებული ე.წ. თეთრი კრამიტი მინიმალურ მოთხოვნებს ვერ აკმაყოფილებს. სამინისტროს ცნობით, ძირითადი ტაძრის სახურავის დაახლოებით 800 კვ.მ. ფართობის გადახურვა სრულად მოსახსნელია.
კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრ თეა წულუკიანის, მინისტრის მოადგილეებისა და არქიტექტორ-რესტავრატორებთან გელათის სამონასტრო კომპლექსთან დაკავშირებულ შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ეს სამუშაო საკმაოდ დიდ თანხებთან იქნება დაკავშირებული, რაც სავალალოა ქვეყნის ბიუჯეტისა და ისეთი მწირი ბიუჯეტის მქონე უწყებისათვის, როგორიც საქართველოს კულტურის სამინისტროა.
"მივიღეთ გადაწყვეტილება სახურავის მოწყობის ტექნოლოგიაზე (მათ შორის, კირდუღაბის შემადგენლობისა და ხარისხის) კვლევის ჩატარების; უკვე დაგებული წითელი მოჭიქული კრამიტიდან ნიმუშების აღებისა და მათზე ექსპერტიზის ჩატარების; ასევე, წყალამრიდების მოწყობის პროექტის უმოკლეს ვადაში შემუშავების თაობაზე.
შეხვედრისას, რომელშიც ძეგლთა დაცვის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ, ერთხმად აღინიშნა, რომ ძეგლზე გამოყენებული ე.წ. თეთრი კრამიტი მინიმალურ მოთხოვნებს ვერ აკმაყოფილებს და ძირითადი ტაძრის სახურავის დაახლოებით 800 კვ.მ. ფართობის გადახურვა სრულად მოსახსნელია.
ეს სამუშაო საკმაოდ დიდ თანხებთან იქნება დაკავშირებული, რაც სავალალოა ქვეყნის ბიუჯეტისა და ისეთი მწირი ბიუჯეტის მქონე უწყებისათვის, როგორიც საქართველოს კულტურის სამინისტროა, — უწყების ცნობით განაცხადეს შეხვედრისას მინისტრმა და მოწვეულმა ექსპერტებმა.