არავის უხარია დაკეტვა, რადგან მთელი ჩვენი მოწოდება არის გახსნა, ამოქმედება, ამუშავება, ამოქოქვა — თურნავა
ეკონომიკის მინისტრის, ნათია თურნავას განცხადებით, რაიმეს ჩაკეტვა არავის არ უხარია, რადგან მთელი მათი მოწოდება ამოქმედება და ამუშავებაა.
"ჩვენი მოკლე ვადიანი გათვლა არის უახლოეს პერიოდში, გაზაფხული-ზაფხული, შევძლოთ ვუმასპინძლოთ ძალიან ფრთხილად ვაქცინირებულ ტურისტებს და ასევე, ტესტირებულ ტურისტებს. ეს არის ძალიან მოკლედ რომ ვთქვათ და ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ ეს გახდეს შესაძლებელი და ჟანგბადი ჩაისუნთქოს ტურისტულმა ინდუსტრიამ, არამარტო ერთ რეგიონში, არამედ სხვა რეგიონებშიც. აქედან გამომდინარე, უნდა გვენდოს საზოგადოება, როგორც აქამდე გვენდობოდა და შედეგიც დაინახა რომ ჩვენ ვმართავთ ამ სიტუაციას. განსაკუთრებით გაგვიჭირდა, რა თქმა უნდა, მეორე ტალღის დროს, მაგრამ ესეც ავიყვანეთ კონტროლქვეშ და სწორედ აქეთკენ არის ჩვენი თითოეული გადაწყვეტილება მიმართული. ჩვენ არ გვამოძრავებს სხვა არანაირი ლოგიკა, არავის არ უხარია რაიმეს დაკეტვა იმიტომ, რომ მთელი ჩვენი მოწოდება არის გახსნა, ამოქმედება, ამუშავება, ამოქოქვა, მაგრამ ამისთვის ზოგჯერ გვიწევს ძალიან ფრთხილი ნაბიჯებით სიარული", — განაცხადა ნათია თურნავამ იმედის ეთერში.
დღეს, პირველი თებერვლიდან შემდეგი შეზღუდვები მოიხსნა:
- ბათუმში, ზუგდიდში, გორში, ფოთსა და თელავში სკოლების, მუნიციპალური ტრანსპორტის, მაღაზიებისა და სავაჭრო ობიექტების მუშაობა აღდგა. თუმცა, მხოლოდ სამუშაო დღეებში, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ ქალაქებში შაბათ-კვირას, მთელი თებერვლის განმავლობაში, არ იფუნქციონირებს მუნიციპალური ტრანსპორტი, რესტორნები, კვების ობიექტები და მაღაზიები ისევ დისტანციურად იმუშავებენ;
- თბილისში, ქუთაისსა და რუსთავში პირველი თებერვლიდან განაახლებენ მუშაობას მაღაზიები და სავაჭრო ცენტრები, თუმცა ამ შემთხვევაშიც მხოლოდ სამუშაო დღეებში.
- აჭარაში პირველი თებერვლიდან კვების ობიექტების გარე სივრცეების გაიხსნება, ამ შემთხვევაშიც სამუშაო დღეებში. აკრძალული რჩება ქორწილები და სხვა დიდი სარიტუალო ღონისძიებები;
- სხვა რეგიონებში კვების ობიექტები მუშაობას გააგრძელებენ გატანის სერვისზე;
- 1-ელი თებერვლიდან მოიხსნა შეზღუდვები რეგულარულ ფრენებზე;
რა შეზღუდვები რჩება ძალაში
- თბილისში, ქუთაისსა და რუსთავში სკოლებისა და მუნიციპალური ტრანსპორტის აღდგენა დაგეგმილია პირველი მარტიდან;
- ყველა ქალაქში ღია და დახურული ბაზრები გაიხსნება 15 თებერვლიდან;
- საბავშვო ბაღების მუშაობის აღდგენა, პროფსასწავლებლებისა და უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტების დაბრუნება დაგეგმილია პირველი მარტიდან;
- პირველ მარტამდე ძალაში დარჩება გადაადგილების შეზღუდვა 21:00 საათიდან დილის 05:00 საათამდე;
- ძალაში რჩება სათხილამურო კურორტებზე დაწესებული შეზღუდვები;
- შეზღუდული იქნება საქალაქთაშორისო ტრანსპორტის გადაადგილება;
- ძალაში რჩება პირბადის ტარების წესი.