კორონავირუსი სულ 27 პატიმარს აქვს — პენიტენციური სამსახურის დირექტორი
სპეციალური პენიტენციური სამსახურის გენერალური დირექტორის, გიორგი პატარიძის ინფორმაციით, ქვეყანაში სულ 27 კოვიდდადებითი პატიმარია. როგორც პატარიძე იმედის ეთერში ამბობს, პატიმრების ტესტირება 2020 წლის ბოლოდან დაიწყო.
"ქალთა დაწესებულებაში, დაიტესტა 329 მსჯავრდებულ-ბრალდებული და აქედან გვაქვს მხოლოდ და მხოლოდ 23 დადასტურებული შემთხვევა. რა თქმა უნდა, მოხდა მათი მყისიერი იზოლირება სხვა კონტიგენტისგან. ისინი თავს კარგად გრძნობენ და ისინი არიან ე.წ. უსიმპტომო ვირუსმატარებლები [...] ასევე, სამოქალაქო კლინიკაში ჩვენ გვყავს 4 კოვიდდადასტურებული მსჯავრდებულ-ბრალდებული.
შესაბამისად, დღეის მდგომარეობით, მე შემიძლია დავადასტურო, კოვიდინფიცირებული, პენიტენციურ სისტემაში, არის სულ 27 პატიმარი", — განაცხადა გიორგი პატარიძემ.
პატარიძის ინფორმაციით, PCR ტესტებით პატიმრების კოვიდ-სტატუსი უკვე შემოწმდა სამ დაწესებულებაში, ხვალ დაგეგმილია ტესტირება გეგუთის ციხეში, სადაც 800-მდე მსჯავრდებული გაიტესტება.
"ტესტირების პროცესი, რა თქმა უნდა, გაგრძელდება და მიმდინარე თვის ბოლომდე, ჩვენ სრულად მოვიცავთ მთელ პენიტენციურ დაწესებულებებს", — განაცხადა გიორგი პატარიძემ.