"ოცნებამ" პარლამენტს პრემიერმინისტრობის კანდიდატად გახარია ოფიციალურად წარუდგინა
ქართულმა ოცნებამ საქართველოს პარლამენტს ქვეყნის პრემიერმინისტრობის კანდიდატად გიორგი გახარიას კანდიდატურა წარუდგინა. შესაბამის წერილს, რომელიც 12 დეკემბრით თარიღდება, ხელს პარტიის თავმჯდომარე, ბიძინა ივანიშვილი აწერს.
- 2019 წლის 8 სექტემბერიდან — პრემიერმინისტრი;
- 2019 წლის აპრილიდან 2019 წლის სექტემბრამდე — ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანი;
გიორგი გახარია იყო შინაგან საქმეთა მინისტრი 20 ივნისს ჩატარებული ანტისაოკუპაციო აქციის დარბევის დროს. მას შემდეგ, რაც პოლიციამ 20 ივნისს ანტისაოკუპაციო აქცია დაშალა, რა დროსაც ათეულობით ადამიანი დაშავდა და ორმა თვალი დაკარგა, მისი გადადგომის მოთხოვნით აქცია #სირცხვილია დაიწყო. გახარია ამბობდა, რომ დაშლის ბრძანება თვითონ გასცა და ასევე ამტკიცებდა, რომ აქციის მონაწილეები ინფორმირებულები იყვნენ, როცა დაშლა დაიწყო. მისი თქმით, პოლიციას არ გამოუყენებია არც ერთი ტყვია, რომელიც კანონით აკრძალულია. გახარია ამბობდა იმასაც, რომ ყველაფერი, რაც აქციის ღამეს მოხდა მისი პასუხისმგებლობაა. რამდენიმე თვეში გახარია პრემიერმინისტრად დაინიშნა და აღნიშნული პოსტი დღემდე უჭირავს.