ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეში სანდრა რულოვსი მნიშვნელოვან მოწმედ დასახელდა — DW
გერმანული გამოცემა Deutsche Welle-ს ინფორმაციით, ბერლინში საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეზე ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ცოლი, სანდრა რულოვსი ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მოწმედ დასახელდა. ამის შესახებ DW-ს რუსულმა ბიურომ 9 დეკემბრის საინფორმაციო გამოშვებაში ისაუბრა.
როგორც DW-ს კორესპონდენტი, ვლადიმირ ესიპოვი ამბობს, მკვლელობის დღეს რულოვსი ბერლინში იყო და ხანგოშვილი მასთან შეხვედრას გეგმავდა. მისივე თქმით, გერმანელმა გამომძიებლებმა რულოვსი ვერ დაითანხმეს, ბერლინში ჩასულიყო, ამიტომ ის ტელეფონით გამოჰკითხეს. ესიპოვის განმარტებით, არც საუბრის შინაარსი და არც ხანგოშვილთან შეხვედრის მიზეზი სასამართლოში არ გაჟღერებულა.
ხანგოშვილის საქმესთან რულოვსის კავშირზე ჰკითხზეს მიხეილ სააკაშვილსაც. როგორც მან გადაცემა საჯარო პოლიტიკაში, ამის შესახებ არაფერი იცის, მაგრამ თუ შეუძლიათ, გამოძიებას დაეხმარებიან. რაც შეეხება კითხვას, ჩავა თუ არა რულოვსი ბერლინში, სააკაშვილმა უპასუხა:
"არ ვიცი, თქვენგან გავიგე ახლა. ჩვენი შვილი ცხოვრობს ბერლინში, არ მგონია, ეგ პრობლემა იყოს… თუ დახმარება შეუძლია, ყველაფერს გააკეთებს, რომ დაეხმაროს ამ გამოძიებას".
გერმანიის პროკურატურის განცხადებაში მკვლელობაში ბრალდებულის გვარს არ ამბობენ და მხოლოდ ვადიმ კ.-თი მოიხსენიებენ. 2019 წლის დეკემბერში Bellingcat-მა გამოაქვეყნა ჟურნალისტური გამოძიება, რომლის თანახმად, ხანგოშვილის მკვლელობაში ბრალდებულს ვადიმ კრასიკოვი ჰქვია, ხოლო გერმანიაში ის ვადიმ სოკოლოვის სახელზე გაცემული პასპორტით ჩავიდა.