ბაჩალიაშვილის საქმეზე მტკიცებულებების ფალსიფიცირებაში ბრალდებულმა ფურცხვანიძემ საპატიმრო დატოვა
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / საზოგადოებრივი მაუწყებელი
თამარ ბაჩალიაშვილის საქმეზე მტკიცებულებების ფალსიფიცირებაში ბრალდებულმა დავით ფურცხვანიძემ საპატიმრო დაწესებულება დატოვა. მას აღკვეთის ღონისძიება შეეცვალა და 7 000-ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლეს. ინფორმაცია ამის შესახებ On.ge-ს სასამართლოში დაუდასტურეს.
პროკურატურაში განმარტავენ, რომ ფურცხვანიძეს აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის მიზეზი სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის დამძიმება გახდა.
"ვინაიდან დავით ფურცხვანიძემ სრულად აღიარა მის მიმართ წარდგენილი ბრალდება, ითანამშრომლა გამოძიებასთან. ასევე იმის გათვალისწინებით, რომ სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამძიმდა და საჭიროებდა სტაციონალურ მკურნალობას, ბრალდების მხარე დაეთანხმა დაცვის მხარის შუამდგომლობას მისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს შეფარდებასთან დაკავშირებით", — აცხადებენ უწყებაში.
მათივე ინფორმაციით, დავით ფურცხვანიძეს ჩამოერთვა პასპორტი და აეკრძალა ქვეყნის დატოვება პროკურატურის ნებართვის გარეშე.
უწყებაში ასევე ამბობენ, რომ საქმე არსებითად განსახილველად გადაეცა სასამართლოს და სხდომა 2020 წლის 26 ნოემბერს ჩაინიშნა.
დავით ფურცხვანიძე ფოტოების ფალსიფიკაციის, პირადი მოტივით მართლმსაჯულებისთვის ხელის შეშლისა და ყალბი მტკიცებულებების შექმნის ბრალდებით 25 სექტემბერს დააკავეს. როგორც პროკურატურაში აცხადებენ, ფურცხვანიძემ ფოტოები თავის შვილს დაამუშავებინა.
მას უკავშირდება სატელიტის ფოტოების გავრცელება, რომლითაც თითქოსდა მტკიცდება, რომ თამარ ბაჩალიაშვილის მანქანა აღმოჩენის ადგილზე წინა დღეებში არ იყო. თუმცა აღნიშნული ექსპერტიზის შემდეგ, პროკურატურაში აცხადებენ, რომ ფოტოები დამონტაჟებული და ყალბია.