ვაგრძელებთ მშვიდობიან პროტესტს გაყალბებული არჩევნების წინააღმდეგ — ევროპული საქართველო, ლელო, გირჩი, სტრატეგია აღმაშენებელი
ევროპული საქართველო, ლელო, სტრატეგია აღმაშენებელი და გირჩი აცხადებენ, რომ მშვიდობიან პროტესტს აგრძელებენ. ამის შესახებ საუბარია პარტიების ერთობლივ განცხადებაში. ეს განცხადება დავით ბაქრაძემ მათ ოფისში გამართული შეხვედრის შემდეგ გააკეთა, რომელსაც მხოლოდ ეს ოთხი პარტია ესწრებოდა.
დავით ბაქრაძის განცხადებით, შეთანხმდნენ სამ ძირითად პრინციპზე: აქციები იქნება მშვიდობიანი, ხელისუფლებასთან დიალოგი იქნება მხოლოდ ახალი არჩევნების საკითხზე, პარტიები კვლავ უარს აცხადებენ საპარლამენტო მანდატებზე და მეორე ტურებში მონაწილეობაზე.
"ჩვენ კიდევ ერთხელ ვიმეორებთ ჩვენს მყარ პოზიციას, რომ არ ვაპირებთ გაყალბებული არჩევნების შედეგების აღიარებას, მეორე ტურებში მონაწილეობას და არალეგიტიმურ პარლამენტში შესვლას.
ჩვენ ვაგრძელებთ მშვიდობიან პროტესტს გაყალბებული არჩევნების წინააღმდეგ. ჩვენი მოთხოვნები უცვლელია — არჩევნების ხელახლა ჩატარება, ცესკოს ადმინისტრაციის შეცვლა და პოლიტპატიმრების გათავისუფლება. სწორედ ამ საკითხზე უნდა გაიმართოს დიალოგი ივანიშვილის რეჟიმთან საქართველოს საერთაშორისო მეგობრების შუამავლობით", — აღნიშნულია განცხადებაში.
ოთხი პარტია შსს-სგან მოითხოვს არ დაუშვან პოლიციური ძალების ახლო კონტაქტი მომიტინგეებთან, რადგან "მათი კომპეტენცია და გამოცდილება არაა საკმარისი ამ ტიპის ვითარების ეფექტურად და კანონის ფარგლებში სამართავად".
"მოვუწოდებთ მშვიდობიან მანიფესტანტებს, მათ შორის ნებისმიერი პოლიტიკური ჯგუფის მხარდამჭერებს, რომლებიც სამართლიანად არიან აღშფოთებული გაყალბებული არჩევნების და ხელისუფლების მხრიდან ძალადობის გამო, არ შევიდნენ ფიზიკურ კონფრონტაციაში პოლიციასთან. ნებისმიერი ვინც ასე არ მოიქცევა, თავად გაემიჯნება მშვიდობიან პროტესტს", — აღნიშნულია განცხადებაში.
ამასთან, პარტიები ამბობენ, რომ მზად არიან გრძელვადიანი და მშვიდობიანი პროტესტისთვის.
"ჩვენი პროტესტის ძალა მშვიდობიან ქმედებებშია", — აღნიშნავენ ისინი.
მათივე ინფორმაციით, პროტესტის შემდგომი ადგილი იქნება პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორია, 14 ნოემბერს, ხოლო შემდგომ, 21 ნოემბერს იქნება მშვიდობიანი, ცოცხალი ჯაჭვი.
ჟურნალისტების კითხვას, რატომ ესწრებიდა დღევანდელ შეხვედრას მხოლოდ 4 პარტია, დავით ბაქრაძემ უპასუხა, რომ განცხადების ტექტს სხვა პარტიებთან ერთად განიხილავენ და იმედი აქვთ, რომ ისინიც შეუერთდებიან. დავით ბაქრაძე ამბობს, რომ ევროპულ საქართველოს დღეს შეხვედრაზე მყოფ სამ პარტიასთან ხედვებში უფრო მეტი საერთო აქვს, თუმცა განცხადებას სხვებიც აუცილებლად შეუერთდებიან.
ევროპული საქართველოს ერთ-ერთმა ლიდერმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დღევანდელი განცხადება გრიგოლ ვაშაძის თავდაპირველ განცხადებას არ უკავშირდება, სადაც ის პოლიტიკურ პარტიებს მოუწოდებს, პროცესი მშვიდობიან მაგიდასთან გადაიტანონ და ჩაანაცვლონ ქუჩა ყველა დონის საკანონმდებლო ორგანოების ტრიბუნით. მოგვიანებით ვაშაძემ თავისივე განცხადებაზე განმარტება გაავრცელა და თქვა, რომ პროტესტი უნდა გაგრძელდეს, მაგრამ დაემატოს პოლიტიკური კომპონენტი.