სახელმწიფოს რეაქცია უნდა იყოს ლეგიტიმური და უმკაცრესი — გახარია ცესკოსთან აქციაზე
საქართველოს პრემიერმინისტრ გიორგი გახარიას შეფასებით, ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასთან გუშინ განვითარებული მოვლენები სახელმწიფო ინსტიტუტების ნგრევის პირდაპირი მოწოდება იყო, რაზეც სახელმწიფოს რეაქცია უნდა იყოს ლეგიტიმური და უმკაცრესი.
"ჩვენ გუშინ ვნახეთ ყველანაირი პასუხისმგებლობისგან დაცლილი ოპოზიციის რადიკალური ნაწილის ჩვეულებრივი მოწოდება დაუმორჩილებლობისკენ, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის შტურმის მცდელობა და რაც მთავარია, პოლიციელების და ექიმების შეურაცხყოფა — ხალხის, რომელზეც დღეს, ფაქტობრივად, დგას ეს ქვეყანა და სხვადასხვა მიმართულებით კრიზისებთან ბრძოლა. ფაქტობრივად, სახელმწიფო ინსტიტუტების ნგრევის პირდაპირი მოწოდება იყო. ერთმნიშვნელოვნად ყველას უნდა გვესმოდეს და ეს არ არის მხოლოდ სამართალდამცავი სისტემის ამოცანა — სახელმწიფოს რეაქცია უნდა იყოს ლეგიტიმური და უმკაცრესი", — განაცხადა გახარიამ.
გახარიას შეფასებით, ნებისმიერ კანონდარღვევას, ძალადობასა და ძალადობისკენ მოწოდებას, ყველაფერს, რაც გუშინ მოხდა, სჭირდება სამართლებრივი ანალიზი და არანაირი კომპრომისი არ უნდა მოხდეს იმასთან დაკავშირებით, რომ სადაც არის გადაცდომები, ყველაფერზე უნდა მოხდეს დროული, ეფექტური რეაგირება.