საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, დღეიდან, 9 ნოემბრიდან დიდ ქალაქებში: თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, რუსთავში, ზუგდიდში, გორსა და ფოთში 22 საათიდან დილის 5 საათამდე გადაადგილება შეიზღუდება. შეზღუდვა გავრცელდება როგორც ქვეითად, ისე ტრანსპორტით და კერძო ავტომობილებით მოსიარულეებზე.
ინფრასტრუქტურის მინისტრ მაია ცქიტიშვილის განცხადებით, შეზღუდვა არ გავრცელდება საერთაშორისო საავტომობილო გადაზიდვებზე და საოპერაციო შტაბთან შეთანხმებით, იმ პირებსა და საავტომობილო საშუალებებზე, რომლებიც სტრატეგიული ობიექტების ფუნქციონირებისთვის გადაადგილდებიან.
მისივე თქმით, დღის საათებში ტრანსპორტის გადაადგილება შეზღუდული არ იქნება.
ცქიტიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ეს არ არის კომენდანტის საათი. რაც შეეხება სანქციას, მისი თქმით, ჯარიმა 2 000 ლარი იქნება, თუმცა მოგვანებით ინფორმაცია დეტალურად გავრცელდება.
დღეიდან ასევე ფუნქციონირებას წყვეტს ყველა კერძო და მუნიციპალური საბავშვო ბაღი.
საქართველოში ბოლო 24 საათის განმავლობაში გამოვლენილია ინფიცირების 2 927 ახალი შემთხვევა.
პირველი ინფიცირების შემთხვევიდან დღემდე ქვეყანაში გამოვლენილი კოვიდ-19-ის დადასტურებული შემთხვევების საერთო რაოდენობა 60 680-ს შეადგენს.
ასევე, ბოლო 24 საათში გამოჯანმრთელდა 2 470 და გარდაიცვალა 24 ადამიანი. გარდაცვლილებს შორის:
- თბილისში — 13 ადამიანია;
- აჭარაში — 5;
- იმერეთში — 4;
- შიდა ქართლში — 1;
- კახეთში —1 ადამიანი.
2020 წლის 26 თებერვლიდან დღემდე სულ გარდაიცვალა 499 ადამიანი.
დღეს გამოვლენილი 2 927 შემთხვევიდან, დედაქალაქისა და რეგიონების მიხედვით მაჩვენებლები ასე გადანაწილდა:
- თბილისი —1 033 შემთხვევა;
- აჭარაში — 411;
- იმერეთში — 782;
- ქვემო ქართლში — 130;
- შიდა ქართლში — 74;
- გურიაში — 53;
- სამეგრელო-ზემო სვანეთში — 150;
- კახეთში — 133;
- მცხეთა-მთიანეთში — 79;
- სამცხე-ჯავახეთში — 59;
- რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში — 23.
ამ ეტაპზე აქტიური ინფიცირებული შემთხვევა არის 15 113. 4 780 ადამიანი მკურნალობს საავადმყოფოში. მათ შორის, თბილისის საავადმყოფოებში — 2 356, აჭარაში — 759. მძიმე პაციენტი 645 ადამიანია, მათ შორის, თბილისში — 320, აჭარაში — 111. აქედან, ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე არის 393 პირი, მათ შორის, თბილისში — 236, აჭარაში — 111. 2 879 ადამიანი არის კოვიდ-სასტუმროში, მათ შორის, 1 480 — აჭარაში, ხოლო 950 — თბილისში. 7 454 პირი მკურნალობს ბინაზე.
საკარანტინე სივრცეში 2 982 ადამიანი იმყოფება, მათ შორის, თბილისში — 645, აჭარაში—1 316.
სულ 6 ოქტომბრიდან — 8 ნოემბრის პერიოდში, საზღვრიდან გადაყვანილია — 13 448 პირი.
დღეის მდგომარეობით, თვითიზოლაციაში იმყოფება 37 675 პირი, საიდანაც თბილისში — 5 637 პირი, აჭარაში — 16 360, იმერეთში — 4 403.