გიორგი კანდელაკი ევროპარლამენტის მიერ რეზოლუციის მიღებას ეხმაურება
ევროპული საქართველოს წევრი, გიორგი კანდელაკი, ევროპარლამენტის მიერ რეზოლუციის მიღებას და საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარის, არჩილ თალაკვაძის განცხადებას ეხმაურება.
გიორგი კანდელაკის თქმით, ეს არის უპრეცედენტო რეზოლუცია, რომელიც ხმათა აბსოლუტური უმრავლესობით იქნა მიღებული. კანდელაკის თქმით, რეზოლუცია პირდაპირ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, რომ ის, რაც ხდებოდა წინა არჩევნებზე, აღარ მოხდეს წელს.
"მინდა, პირველ რიგში, გამოვეხმაურო პარლამენტის სპიკერის განცხადებას, თითქოს ევროპარლანეტის გუშინდელი რეზოლუცია, რომელიც ხმების დიდი უმრავლესობით არის მიღებული და გამოხატავს მთლიანად ევროპარლამენტის აზრს, არის ქართული ოცნების ქება და ხოტბა. ალბათ ბატონი თალაკვაძე რომელიმე სხვა პარლამენტში ადევნებდა თვალს დებატებს, მაგალითად რუსეთის დუმაში, სადაც ქართული ოცნების მეგობრები, მაგალითად ბატონი გავრილოვი, ძალიანაც კმაყოფილია ქართული ოცნების მთავრობის საქმიანობით. არ ვიცი, დუმამ მიიღო თუ არა რაიმე დოკუმენტი საქართველოში არსებული სიტუაციის შესახებ, თუმცა ბატონ თალაკვაძეს ვურჩევდი, კარგად წაიკითხოს ევროპარლამენტის გუშინ მიღებული რეზოლუცია", — აცხადებს კანდელაკი.
კანდელაკისვე თქმით, მას არ ახსოვს, ქართული ოცნების და მთავრობის ასეთი მკაფიო შეფასება და გაფრთხილება და ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ "ეს შეფასებები რეზოლუციაში მოხდა არა რაიმე შესწორებების გზით, არამედ იყო თავდაპირველ, ფრაქციებს შორის შეთანხმებულ ვერსიაში და მთლიანად ევროპარლამენტის პოზიციას გამოხატავს. ამ რეზოლუციას მათ შორის ხმა მისცეს ევროპარლამენტის იმ წევრებმა, რომლებსაც ხშირად ციტირებენ ქართულ ოცნებაში, ბატონმა სანჩესმა, ქალბატონმა კალურანდმა და მათაც მხარი დაუჭირეს ამ მკაფიო და ძალიან კრიტიკულ ფორმულირებას".
კანდელადი აჯამებს ის საკითხებს, რომლებზეც რეზოლუციაშია საუბარი: "რეზოლუციაში პირდაპირ წერია, თუ რა ხდებოდა წინა არჩევნებზე და რა არ უნდა მოხდეს ახლა. ეს არის ძალადობის არგამოძიება — არავის არ დავიწყებია კორცხელის თემა, რაც ქართულმა ოცნებამ ჩაიდინა თავის კრიმინალურ დაჯგუფებებთან ერთად. ასევე, ეს არის ამომრჩევლების მოსყიდვა, ამომრჩევლების დაშინება, საჯარო მოხელეებზე ზეწოლა, 8 მარტის შეთანხმების სრულად შესრულება და პოლიტიზირებული მარლთმსაჯულების დარჩენილი საქმის, გიორგი რურუას საქმის გადაწყვეტაზე და მის განთავისუფლებაზე, რადგან იმავე მუხლში შექებულია პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მიერ პოლიტპატიმრების შეწყალება, როგორც 8 მარტის შეთანხმების განხორციელების კუთხით გადადგმული ნაბიჯი. ასევე საუბარია Facebook-ის მიერ ქართული ოცნების ასობით გვერდის გაუქმებაზე და მოწოდება არის, რომ ასეთი ბინძური პროპაგანდა სხვადასხვა პარტიის მიმართ აღარ იყოს გამოყენებული. ეს არის ხოტბა?"
კანდელაკი თალაკვაძეს და ქართული ოცნების სხვა ლიდერებს ურჩევს, რომ კარგად წაიკითხონ ტექსტი და შემდეგ გააკეთონ ხმამაღალი განცხადებები: "ასეთი მკაფიო, არაორაზროვანი პოზიცია ევროპარლამეტისა მე არ მახსოვს. ერთი სიტყვით, ხმათა დიდი უმრავლესობით მიღებული ევროპარლამენტის რეზოლუცია თვალნათლივ აჩვენებს, რომ არა მხოლოდ ჩვენი მოქალაქეები, ჩვენი პარტნიორებიც და ამ შემთხვევაში ევროპარლამენტი, მზად არის და მომწიფებულია საქართველოში გარდამტეხი ცვლილებებისათვის. სხვა შემთხვევაში, ასეთი მკაფიო ტექსტი არ იქნებოდა", — აღნიშნავს გიორგი კანდელაკი.