IRI-ის კვლევა ადასტურებს, რომ "ოცნების" რეიტინგი მცირდება და ოპოზიციის იზრდება — კაპანაძე
ევროპული საქართველოს საარჩევნო შტაბის ხელმძღვენელის განცხადებით, ქართული ოცნების რეიტინგი იწევს ქვევით და ჯამური ოპოზიციის რეიტინგი მიდის ზევით. ასე ეხმაურება ის საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) კვლევას, სადაც ქართულ ოცნებას 36% აქვს.
"მოსახლეობის ნახევარზე მეტი ფიქრობს, რომ ქვეყანა ვითარდება არასწორი მიმართულებით ან დგას ადგილზე, რაც ასევე ცუდია მთავრობისათვის და ძალიან ბევრი ადამიანი აპირებს არჩევნებზე წასვლას. ეს კომბინაცია მეტყველებს იმ დამოკიდებულებაზე, რაც არის საზოგადოებაში. საზოგადოებაში არის ჩამოყალიბებული მზაობა ფუნდამენტალური ცვლილებებისთვის, ამ კვლევებში სწორედ ეს არის ასახული. აქედან გამომდინარე, ქართული ოცნების მიდგომა, რომ ყველაფერი არის კარგად და არაფერი არ უნდა შეიცვალოს და ყველა არის ბედნიერი, არის არასწორი და ამ კვლევებში ეს ჩანს ძალიან კარგად", — განაცხადა სერგი კაპანაძემ.
საერთაშორისო რესპუბლიკური ინტიტუტის (IRI) კვლევის მიხედვით, მომავალ კვირას რომ არჩევნები იყოს, 36% ხმას ქართულ ოცნებას მისცემდა, 15% ნაციონალურ მოძრაობას, 4% აქვთ ევროპულ საქართველოს, სტრატეგია აღმაშენებელსა და პარტიოტთა ალიანსს. 3% აქვს ლეიბორისტულ პარტიას, ხოლო 2% სამოქალაქო მოძრაობას, ლელოსა და გირჩს. 1% ნინო ბურჯანაძის დემოკრატიულ მოძრაობას მისცემდა ხმას, ხოლო სხვა პარტიებს 1%-ზე ნაკლები აქვთ. 23%-ს ამ დრომდე არ აქვს გადაწყვეტილი, რომელ პარტიას მისცემს ხმას.