სირიის მოსახლეობის მხარდასაჭერად თბილისში მოქალაქეები შეიკრიბნენ
ფოტო: თორნიკე მანდარია / On.ge
20 დეკემბერს, თბილისში, თავისუფლების მოედანზე მოქალაქეები შეიკრიბნენ. ისინი სირიელ მოსახლეობას მხარდაჭერას უცხადებდნენ.
აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ, სალომე კვარაცხელიამ On.ge-ს უთხრა, რომ აქციაზე იმისთვის მოვიდა, რომ რიგითი მოქალაქის აზრი დაეფიქსირებინა და მხარდაჭერა გამოეხატა სირიელი ხალხის მიმართ:
"აუცილებლად უნდა გამოხატოს ჩვენმა მთავრობამ კონკრეტული დამოკიდებულება და აზრი, რომ არ ეთანხმება იმ პროცესებს, რაც სირიაში მიმდინარეობს. ერთ-ერთი მოთხოვნა, რომელიც ყველაზე მეტად მომწონს არის, რომ ახალი წლის განათებები რაღაც დროით გამოირთოს ქალაქში."
შეკრებილთაგან ერთ-ერთი იყო ქეთი ტუღუშიც, რომელიც მიიჩნევს, რომ ადამიანებს, სირიაში, მხარდაჭერა სჭირდებათ:
"ჩემთვის არ არის სულ ერთი, რომ ასეთი სასტიკი ომია და უდანაშაულო ხალხი, განსაკუთრებით ბავშვები ეწირებიან "ტერორიზმთან ბრძოლას". დაარქმევ ტერორიზმთან ბრძოლას და მერე შეგიძლია მიწასთან გაასწორო ქალაქი. არ შეიძლება ეგრე. ყველაზე მთავარი, რატომაც ვდგავარ აქ არის ის, რომ, ვფიქრობ, ხალხს სჭირდება მხარდაჭერა. მთვარობას ვთხოვთ, რომ გაუწიონ ჰუმანიტარული დახმარება და მოგვცენ საშუალება, გაუკეთონ ორგანიზება რესურსებს, რომ დავეხმაროთ სირიელებს."
შეკრებილებმა საქართველოს პრეზიდენტსა და მთავრობას სთხოვეს:
- სახელწიფოს სახელით გაკეთდეს სამძიმრის განცხადება.
- შეიქმნას ერთიანი ბაზა, სადაც შეძლებს გაერთიანებას ნებისმიერი სახელმწიფო სტრუქტურა, არასამთავრობო ორგანიზაცია ან მოქალაქე, სადაც შეგროვდება ინფორმაცია პირველად საჭიროებებზე და შეძლებისდაგვარად მოხდება კონფლიქტის ზონაში დაზარალებულთათვის აუცილებელი ჰუმანიტარული დახმარების მობილიზება.
- დროებით, გლოვის ნიშნად ჩაქრეს საახალწლო განათებები ქალაქებში.
- საქართველოს მთავრობამ მოითხოვოს საბრძოლო მოქმედებების დროებით შეჩერება, რომ შესაძლებელი გახდეს მოსახლეობის გამოყვანა ყველა ცხელი წერტილიდან. ე.წ. ჰუმანიტარული კორიდორი.