ფოტო: კადრები ვიდეოდან / რადიო თავისუფლება
"თითოეული ხმის დასაცავად" — ამ მიზნითა და საარჩევნო მანიპულაციების გამოსარიცხად, ოპოზიციურმა პარტიებმა მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. ოპოზიციაში აცხადებენ, რომ კოორდინირებულად იმუშავებენ ყველა ოლქში, მათ შორის იქაც, სადაც ერთმანეთს კონკურენტი დაუყენეს.
მათივე განცხადებით, ერთობლივად და შეთანხმებულად იმუშავებენ საერთაშორისო დამკვირვებლებთან, რათა არჩევნების ლეგიტიმურობის გარშემო არ გაჩნდეს კითხვის ნიშნები.
"პარტიების ამოცანა არა ცალკეული პოლიტიკური გემოვნების ამომრჩეველთა ხმების დაცვა, არამედ მთელი საარჩევნო პროცესის გამჭვირვალობისა და თითოეული მოქალაქის არჩევანის დაცვა იქნება. ამ ამოცანის მისაღწევად ჩვენ ვაპირებთ თანამშრომლობის კონკრეტული მექანიზმების შემუშავებას", — თანხმდებიან ოპოზიციაში.
ლეიბორისტული პარტიის ლიდერის, შალვა ნათელაშვილის განცხადებით, ეს ისტორიული მოვლენაა და ნიშნავს იმას, რომ მმართველი ელიტა უნდა შეეგუოს ძალაუფლებაში ვერდარჩენის პერსპექტივას, რადგან ვერცერთ ხმას ვერ გააყალბებენ. ევროპული საქართველოს განცხადებით, ეს ხელმოწერა აჩვენებს, რომ ოპოზიციური პარტიების თანამშრომლობა შემდგარი ფაქტია, ხოლო მთავარი მიზანი ივანიშვილის ხელისუფლების ჩამოშორებაა.
"შევთანხმდით, რომ შევქმნით ხმების დაცვის საკოორდინაციო საბჭოს და ვიქნებით ერთი ყველასათვის და ყველა ერთისათვის", — განაცხადა გიგი უგულავამ.
ნინო ბურჯანაძდემ მოუწოდა ოპოზიციის იმ ლიდერებს, "ვისაც ივანიშვილის ხელისუფლების ცვლილება სურს", განსხვავებული შეხედულებების მიუხედავად, მოაწერონ ხელი ამ მემორანდუმს.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ივანიშვილის დამარცხებით, საქართველოში საარჩევნო მანიპულაციების მავნე ტრადიციას წერტილი უნდა დაესვას"
მემორანდუმს ხელს აწერს 30-მდე პარტია. მათ შორის:
- ნაციონალური მოძრაობა;
- ერთიანი საქართველო — დემოკრატიული მოძრაობა;
- ლეიბორისტული პარტია;
- პოლიტიკური მოძრაობა ტრიბუნა;
სია განახლდება.