ჩვენებებს შორის სხვაობები არის, ეს საგამოძიებო მოქმედებებით უნდა შეფასდეს — ბორცვაძე შაქარაშვილის საქმეზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / იმედი
შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვლადიმერ ბორცვაძე ადასტურებს, რომ გიორგი შაქარაშვილის საქმის მოწმეების ჩვენებებს შორის სხვაობები და გარკვეული წინააღმდეგობები არის, რაც საგამოძიებო მოქმედებებით უნდა შეფასდეს.
"ყველა ადამიანია რის ინდივიდუალური და გარემოებებს აღიქვამს ინდივიდუალურად, ამიტომ ვამბობ, რომ გასამიჯნია ეს სხვაობები ჩვენებებს შორის თუ არის შეგნებულად, მართლმსაჯულების ხელშეშლის მიზნით განხორციელებული, რა თქმა უდნა, ამას შესწავლა სჭირდება", — განაცხადა ბორცვაძემ ბრიფინგზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განმარტებით, 19 წლის ფეხბურთელის, გიორგი შაქარაშვილის საქმეზე გამოძიება გრძელდება და ამ დროისთვის 450-მდე საგამოძიებო და 400-მდე საპროცესო მოქმედებაა ჩატარებული. ამ თემაზე მინისტრის მოადგილემ, ვლადიმერ ბორცვაძემ ბრიფინგზე ისაუბრა და ერთ-ერთი მოწმის ჩანაწერი გაასაჯაროვა.
უწყების ინფორმაციით:
- გამოკითხულია 93 პირი;
- გადაუდებელი აუცილებლობის პირობებში და მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებულია 121 ჩხრეკა, რის შედეგადაც ამოღებულია 105 ერთეული კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონი და ფოტოაპარატი.
- ბრალდებულებისა და საქმესთან შემხებლობაში მყოფი, საერთო ჯამში, 41 პირისგან აღებულია დნმ-ის და დაქტილოსკოპიური ნიმუშები;
- მობილური ოპერატორებიდან საქმეში გამავალ ათეულობით პირზე გამოთხოვილია ინფორმაცია, მათი ლოკაციებისა და კავშირების დადგენის მიზნით;
- ათეულობით ობიექტიდან გამოთხოვილია ვიდეოსათვალთვალო კამერების, დაახლოებით, 600 საათამდე ჩანაწერი;
- საქმის ფაქტობრივი გარემოებისა და ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენის მიზნით, დანიშნულია 8 სახეობის 57 ექსპერტიზა, მათ შორის, სასამართლო-სამედიცინო, ქიმიური, მიკრონაწილაკების, ბიოლოგიური, ნიადაგის, დაქტილოსკოპიური, ტრასოლოგიური და საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ექსპერტიზები.
19 წლის გიორგი შაქარაშვილის ცხედარი 4-დღიანი ძებნის შემდეგ 22 ივნისს, მდინარე არაგვში იპოვეს. შაქარაშვილის საქმეზე დაკავებულ 17-ვე პირს წინასწარი პატიმრობა შეეფარდა. დაკავებულებს ბრალი ორი ან მეტი პირის მიმართ განხორციელებული ჯგუფური ძალადობის, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების და ამავე ძალადობაში მონაწილეობის და ჯგუფურად თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტებზე აქვს წარდგენილი.
საქმეზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი პრიმა ნაწილის "ბ" და "გ" ქვეპუნქტებით, 225-ე მუხლის პირველი და მე-2 ნაწილებით და 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.