არ შეიძლება ყოფილ პრეზიდენტთან პირად შუღლს გადააყოლო ქვეყნის ინტერესები — ბოკერია
ევროპული საქართველოს ლიდერის, გიგა ბოკერიას განცხადებით, არ შეიძლება ხელისუფლებამ ყოფილ პრეზიდენტთან პირად შუღლს ქვეყნის ინტერესები გადააყოლოს. მიხეილ სააკაშვილის უკრაინაში ვიცე-პრემერად დანიშვნის საკითხზე ბოკერიამ მთავარ არხთან ისაუბრა.
"ჩვენ ქვეყანას სჭირდება უკრაინასთან პარტნიორობა უსაფრთხოებისთვის, ეკონომიკისთვის, ყველაფრისთვის, ეს ჩვენი ინტერესია. არ შეიძლება, ყოფილ პრეზიდენტთან პოლიტიკურ დაპირისპირებას, პირად შუღლს და სიძულვილს გადააყოლო ქვეყნის ინტერესი", — თქვა გიგა ბოკერიამ.
დეპუტატის თქმით, პარლამენტის თავმჯდომარის წერილი, მმართველი გუნდის განცხადებები და ის შესაძლო ნაბიჯები, რაზეც ისინი საუბრობენ პირდაპირ ზიანის მომტანია საქართველოსთვის.
სააკაშვილის ვიცე-პრემიერად დანიშვნის საკითხი, შესაძლოა, საქართველოსა და უკრაინას შორის დიპლომატიური ურთიერთობის შეწყვეტის მიზეზი გახდეს. ქართული ოცნების წარმომადგენლები ზელენსკის გადაწყვეტილებას კატეგორიულად მიუღებელს უწოდებენ.
- პარტნიორის მიერ ძებნილი ადამიანის ვიცე-პრემიერად დანიშვნა, კატეგორიულად მიუღებელია — გახარია
- კობახიძე: სააკაშვილის ყოფნა სახელმწიფო სამსახურში საფრთხეებს უკავშირდება, არ გვინდა, მეგობარი ქვეყანა მათ წინაშე დადგეს
- თუ დაინიშნება სააკაშვილი უკრაინის ვიცე-პრემიერად, დიპლომატიური ურთიერთობის გადახედვას არ გამოვრიცხავ — იონათამიშვილი
შეგახსენებთ, რომ ექსპრეზიდენტის, პეტრო პოროშენკოს დროს მიხეილ სააკაშვილი ოდესის გუბერნატორის პოსტს იკავებდა. თუმცა, მას შემდეგ, რაც სააკაშვილმა კორუფციაზე საუბარი დაიწყო, თანამდებობა დატოვა და ოპოზიციაში გადავიდა, პოროშენკოს განკარგულებით მოქალაქეობა ჩამოართვეს და მის წინააღმდეგ სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყეს. პოროშენკოს ბრძანებით ის რეადმისიით პოლონეთში დააბრუნეს.
საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ ვოლოდიმირ ზელენსკიმ სააკაშვილს მოქალაქეობა დაუბრუნა, რის შემდეგ ოდესის ყოფილი გუბერნატორი ქვეყანაში დაბრუნდა. რამდენიმე დღის წინ კი ცნობილი გახდა, რომ ზელენსკიმ მას ვიცე-პრემიერის პოსტი შესთავაზა.