ჯანდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილის, თამარ გაბუნიას თქმით, მეტადონის პროგრამაში ჩართულ პირებს 5 დღისთვის საჭირო დოზას სახლში გაატანენ. ამ თემაზე მან მთავრობის ბრიფინგზე ისაუბრა.
"მეთადონის პროგრამისთვის უკვე არის დაშვებული გამონაკლისის სახით გარკვეული პირობები, რაც ითვალისწინებს მედიკამენტების შედარებით უფრო მომატებული დოზის ბინაზე გატანებას. ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე, ინდივიდუალურად ყველა პროგრამის ფარგლებში მუშაობს სოციალური მომსახურების სააგენტო და არც ერთ პაციენტს არ შეექმნება პრობლება", — თქვა თამარ გაბუნიამ.
თამარ გაბუნიამ აღნიშნა, რომ სააგენტო მუშაობს სიების დაზუსტებაზე და იმ პირების საჭიროებებზე, რომლებიც დიალიზის პროგრამაში არიან ჩართულები.
ბოლო მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსით ინფიცირების 110 შემთხვევა დადასტურებული. აქედან გამოჯანმრთელებულია 21 პაციენტი. კარანტინის რეჟიმშია 4995 ადამიანი, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ — 278.