ბოკერია: თუ მთავრობა შეზღუდვებს აწესებს შეკრებებზე, ეს უნდა შეეხოს მართლმადიდებელ ეკლესიასაც
პარლამენტის დეპუტატი ევროპული საქართველოდან გიგა ბოკერია ამბობს, რომ თუ მთავრობა შეზღუდვებს აწესებს შეკრებებზე ან იმ ტიპის ქმედებებზე, რაც ზრდის ვირუსის გავრცელებას, ეს უნდა შეეხოს ყველას, მათ შორის, მართლმადიდებელ ეკლესიასაც.
"გვესმის, რომ კოვზით ზიარებისას დაავადება არ გადავა ადამიანებზე, რაც ჩემთვის აბსურდია, მაგრამ მათ უფლება აქვს ამის სჯეროდეთ. მაგრამ ეს უფლება სეკულარულ სახელმწიფოში მთავრდება იქ, სადაც იწყება სხვების უსაფრთხოება", — განაცხადა გიგა ბოკერიამ.
სინოდის სხდომის 20 მარტის განჩინებით, საზიარებელ საერთო კოვზზე უარის თქმა, როგორც ინფექციის გადამყვან წყაროზე, მიუღებელია.
რაც შეეხება ტაძარში მორწმუნეთა სიმრავლისა და საეკლესიო რიტუალების უსაფრთხოებას კორონავირუსის პანდემიის დროს, სინოდი აცხადებს, რომ "ეკლესიის ყველა საიდუმლოება სულიწმინდის მოწმედების სფეროა", სადაც აღესრულება "ღვთაებრივი სასწაულები".
21 მარტის მდგომარეობით, საქართველოში კორონავირუსი 47 ადამიანს დაუდასტურდა. ერთი მათგანი, პაციენტი N1, უკვე გამოჯანმრთელდა, ის საავადმყოფოდან 14-დღიანი თვითიზოლაციის რეკომენდაციით გაწერეს. კარანტინის რეჟიმში რჩება 1 966 ადამიანი, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ — 259.