ფოტო: სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატი
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური პანდემიის დროს პერსონალური მონაცემების დაცვასთან დაკავშირებით განმარტებას და რეკომენდაციას ავრცელებს.
როგორც სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ვკითხულობთ, ჯანმრთელობის დაცვაზე პასუხისმგებელმა უწყებებმა უნდა იცოდნენ, რა დოზითაა შესაძლებელი პერსონალური და მათ შორის, ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის გაცემა.
სახელმწიფო ინსპექტორის განმარტებით, ვირუსით ინფიცირებულ, შესაძლო ინფიცირებულ ანდა მათთან კონტაქტში მყოფ პირთა ვინაობის საჯაროდ გავრცელება, როგორც წესი, აუცილებელი არ არის. მათივე ცნობით, აღნიშნულ პირთა ვინაობის შესახებ მონაცემების გასაჯაროება და მესამე პირთათვის გამჟღავნება დასაშვებია იმ მოცულობითა და იმ ფარგლებში, რაც აუცილებელია დაავადების პრევენციის, კონტროლისა და მართვისათვის.
ინსპექტორი რეკომენდაციებს დამსაქმებელი ორგანიზაციის მიერ დასაქმებულთა მონაცემების დამუშავების შესახებაც ავრცელებს. სამსახურის განმარტებით, დამსაქმებლებს დასაქმებულთა დაინფიცირების შესახებ ინფორმაციის შეგროვება შეუძლიათ მათი ნების მიუხედავად, თუ ეს ემსახურება უსაფრთხო შრომითი გარემოს უზრუნველყოფას ან ჯანმრთელობის დაცვის სისტემის მართვას.
"დასაშვებია დამსაქმებელმა შეაგროვოს შემდეგი ინფორმაცია: დასაქმებული სტუმრობდა თუ არა ვირუსის გავრცელების მაღალ რისკის შემცველ ქვეყანას, აქვს თუ არა დასაქმებულს ვირუსის სიმპტომები, ჰქონდა თუ არა კონტაქტი ვირუსით დაინფიცირებულ პირ(ებ)თან.დასაქმებულის დაინფიცირების შესახებ ეჭვის შემთხვევაში დამსაქმებელმა უნდა მიმართოს შესაბამის ჯანდაცვის უწყებას და დაექვემდებაროს მის მითითებებს", — ნათქვამია ინსპექტორის განცხადებაში.
ინსპექტორის რეკომენდაციები ეხება დისტანციურ სწავლებასა და შეხვედრებსაც. სამხახურის განმარტებით, ონლაინშეხვედრების, ონლაინსწავლების ამსახველი მასალა პირის პერსონალურ მონაცემებია, რაც მათი გასაჯაროებისას უნდა გაითვალისწინონ.
"არასრულწლოვნის მონაცემების ინტერნეტში ყველასთვის ხელმისაწვდომი ფორმით გასაჯაროებამ შესაძლოა არასასურველი ზეგავლენა მოახდინოს არასრულწლოვანზე (გახდეს ბულინგის ან სხვა სახის არასასურველი მოპყრობის ობიექტი). შესაბამისად, საგანმანათლებლო დაწესებულებები, ამ დაწესებულებებში დასაქმებული პირები, ასევე, არასრულწლოვანი პირების მშობლები და ოჯახის წევრები, მეტი პასუხისმგებლობით უნდა მოეკიდონ ბავშვების მონაცემების გასაჯაროებას და იმოქმედონ არასრულწლოვნის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით", — ნათქვამია სახელმწიფო ინსეპქტორის განცხადებაში.
20 მარტის მდგომარეობით, საქართველოში კორონავირუსი 43 ადამიანს დაუდასტურდა. ერთი მათგანი, პაციენტი N1, უკვე გამოჯანმრთელდა, ის საავადმყოფოდან 14-დღიანი თვითიზოლაციის რეკომენდაციით გაწერეს. კარანტინის რეჟიმში რჩება 1 925 ადამიანი, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ — 271.
- დროებით მუშაობას წყვეტს ყველა სავაჭრო ობიექტი. მუშაობას გააგრძელებნ მხოლოდ სასურსათო მაღაზიები, სააფთიაქო ქსელები, საფოსტო ქსელები, ბენზინგასამართი სადგურები და ბანკები;