ირაკლი შოთაძის დაბრუნებას პარლამენტში კენჭს დისკუსიის გარეშე უყრიან
გენერალურ პროკურორად ირაკლი შოთაძის დაბრუნებას პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე კენჭს დისკუსიის გარეშე უყრიან. გენერალური პროკურორის პირდაპირ კენჭისყრით არჩევის საკითხი ბიუროს სხდომაზე დღეს, 18 თებერვალს იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, ანრი ოხანაშვილმა დააყენა, რასაც უმრავლესობის წევრებმა მხარი დაუჭირეს.
როგორც ოხანაშვილმა განმარტა, გუშინ ირაკლი შოთაძეს 7 საათის განმავლობაში უსმენდნენ და ყველა დაინტერესებულ მხარეს ჰქონდა შესაძლებლობა, რომ მისთვის შეკითხვები დაესვა. ამიტომ, მისი თქმით, აღარ არის "მიზანშეწონილი", რომ საკითხი მხოლოდ პოლიტიკურ თემად აქციონ.
"იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა გენერალური პროკურორის არჩევის კიდევ ერთი მაღალი სტანდარტი დაამკვიდრა. საკმაოდ ხანგრძლივი პროცედურა წარიმართა, რეგლამენტის სრული დაცვით იყო კენჭისყრა, შესაბამისად, ვინაიდან იყო ასეთი დეტალური განხილვა, მე ბიუროს ვთხოვდი, რომ ეს საკითხი პლენარულ სხდომაზე მხოლოდ კენჭისყრაზე დავაყენოთ", — განაცხადა ოხანაშვილმა.
17 თებერვალს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა გენერალურ პროკურორად ირაკლი შოთაძის კანდიდატურას მხარი დაუჭირა. სხდომას მმართველი გუნდის დეპუტატების გარდა რამდენიმე დამოუკიდებელი დეპუტატი ესწრებოდა, რომლებმაც კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღეს. სხდომას არ ესწრებოდნენ ოპოზიციის წარმომადგენლები. ირაკლი შოთაძემ უმრავლესობის 8 ხმა მიიღო.
შოთაძის მოსმენის დაწყებისას თინა ბოკუჩავა და ელენე ხოშტარია დარბაზში ბიძინა ივანიშვილის ნიღბებით შევიდნენ. მათ დეპუტატებს "პოლიტიკური პატიმრების" ფოტოები დაურიგეს და გაშალეს პლაკატი წარწერით "მონა". დეპუტატები სხდომაზე არ დარჩენილან. "ჩახედეთ თვალებში პოლიტპატიმრებს, ამის მონა ხართ" — ამ სიტყვებით მიმართა ელენე ხოშტარიამ ირაკლი შოთაძეს.