სომხეთის პარლამენტმა ყოფილი პრეზიდენტი, სერჟ სარგსიანი პრემიერ-მინისტრად აირჩია
სომხეთის პარლამენტმა ყოფილი პრეზიდენტი, სერჟ სარგსიანი პრემიერ-მინისტრად აირჩია. ინფორმაციას რადიო თავისუფლების ადგილობრივი ბიურო ავრცელებს.
სერჟ სარგსიანს პარლამენტში 76 დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, ხოლო წინააღმდეგი 17 დეპუტატი იყო.
სარგსიანის კანდიდატურას ერევანში რამდენიმედღიანი საპროტესტო აქცია მოჰყვა. მანიფესტაცია სომხეთში 13 აპრილს სარგსიანის მიერ როლის შეცვლის და პრეზიდენტიდან პრემიერ-მინისტრის პოსტზე გადასვლის გაპროტესტებით დაიწყო. 16 აპრილს, სომხეთის მმართველმა რესპუბლიკურმა პარტიამ, რომელიც ხელისუფლების სამივე შტოს აკონტროლებს და სომხეთის რევოლუციური ფედერაციის (დაშნაკთუციუნი) ფრაქციამ პარლამენტში ერთხმად წარადგინეს საგსიანის კანდიდატურა პრემიერის პოსტზე. სარგსიანს მეტოქე არ ჰყავდა.
2015 წელს, რეფერენდუმის შემდეგ პრეზიდენტის ძალაუფლების უმეტესი ნაწილი პრემიერ-მინისტრს გადაეცა, რომელსაც პარლამენტი ირჩევს. პარლამენტი ირჩევს ასევე პრეზიდენტსაც, რომელსაც საკონსტიტუციო ცვლილებების შედეგად სიმბოლური როლი აქვს. 9 აპრილს პრეზიდენტის პოსტზე ყოფილი პრეზიდენტის პოლიტიკური მოკავშირე არმენ სარქისანი იქნა დამტკიცებული.