ბოლო 4 წელში საჯარო სკოლების ინფრასტრუქტურაზე დახარჯული თანხები 35%-ით შემცირდა
DataLab-ის ინფორმაციით, საჯარო სკოლების ინფრასტრუქტურაზე დახარჯული თანხები ბოლო 4 წლის განმავლობაში 35 პროცენტით შემცირდა.
2016-2017 წლებში ყველაზე მეტი თანხა დედაქალაქის სკოლებისთვის იყო გამოყოფილი, 2016 წელს - 8 740 398 ლარი, 2017 წელს კი - 7 098 263.
თბილისის შემდეგ ყველაზე მეტი თანხა 2016 წელს შიდა ქართლის რეგიონზე დაიხარჯა - 4 204 636 ლარი, ყველაზე ცოტა კი აჭარაზე - 32 466.
ანალოგიური ტენდენცია გამოიკვეთა 2017 წელსაც და დედაქალაქის შემდეგ თანხის ყველაზე დიდი ნაწილი შიდა ქართლის რეგიონს გამოეყო - 5 482 118 ლარი. აჭარის რეგიონზე დახარჯული თანხა კი, წინა წელთან შედარებით, 91 პროცენტით შემცირდა და მხოლოდ 1 727,75 ლარი შეადგინა.
2017 წელს, წინა წელთან შედარებით, სკოლების ინფრასტრუქტურაზე დახარჯული თანხები გაიზარდა შიდა ქართლის, იმერეთისა და გურიის რეგიონებში, მცხეთა-მთიანეთში თითქმის იგივე დარჩა, ხოლო სხვა ყველა რეგიონში შემცირდა.
ღია მონაცემთა ლაბორატორია შეიქმნა პროექტის "საზოგადოების გაძლიერება კარგი მართველობის ხელშეწყობისთვის" ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.