ოცნების პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, არჩილ გორდულაძემ დღევანდელ იურიდიულ კომიტეტის სხდომაზე "გრანტების შესახებ" კანონში ცვლილებების განხილვისას თქვა, რომ სისხლის სამართლის კოდექსს ახალი მუხლები დაემატება.
კერძოდ, სსკ-ს ემატება 316-ე პრიმა მუხლი — "ექსტრემიზმი საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ", რაც სასჯელის სახედ ითვალისწინებს 3 წლამდე პატიმრობას, ჯარიმა ან სასარგებლო შრომა.
"გთავაზობთ, რომ თვითონ კოდექსს დაემატოს 316-ე პრიმა მუხლი ექსტრემიზმი კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ, რომელიც გულისხმობს შემდეგს, რომ საქართველოს მოქალაქის ან საქართველოში მოქალაქეების სტატუსის არ მქონე პირის მიერ საქართველოს კანონმდებლობის მასობრივად დარღვევისკენ, საქართველოს ხელისუფლების ორგანოების მასობრივად დაუმორჩილებლობისკენ, საქართველოს ხელისუფლების ორგანოების ალტერნატიული ორგანოების შექმნისკენ სისტემატურად საჯარო მოწოდება, ამავე პირის მიერ საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლად სხვისი ან საკუთარი თავის თვითნებურად საჯაროდ სისტემატურად წარმოჩენა ან ამავე პირის მიერ სხვა სისტემატური მოქმედება — თუ ამ ნაწილით რომელიმე აღნიშნული ქმედება მიმართულია საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების არალეგიტიმურობის შექმნის შესახებ აღქმის დამკვიდრებისკენ და აზიანებს საქართველოს ინტერესებს ან ქმნის დაზიანების რეალურ საფრთხეს — სასჯელის სახედ გთავაზობთ, რომ გამოყენებული იყოს ჯარიმა, საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა 400-დან 600 საათამდე ან თავისუფლების აღკვეთა 3 წლამდე ვადით, ხოლო იურიდიული პირის შემთხვევაში ისჯება ჯარიმით," — განაცხადა გორდულაძემ.
გარდა ამისა, გორდულაძემ განაცხადა, რომ სსკ-ის კოდექსში "დამამძიმებელ გარემოებად" ჩაითვლება ხელისუფლების არაღიარება და ჩადენილ დანაშაულზე მსჯავრდადებულს დამატებით ერთი წლით თავისუფლების აღკვეთა დაემატება.