ტექსტი ტეილორის სიმღერიდან Honey
ტეილორის ფანების ნაწილი დაეჭვდა, რომ ეს ყველაფერი სპეციალურად დაგეგმილი სიძულვილის კამპანია იყო მომღერლის წინააღმდეგ და როგორც ჩანს, ეს ეჭვი მხოლოდ მათ არ გასჩენიათ. ანალიტიკურმა კომპანია GUDEA-მ ჩაატარა კვლევა, რომლის ფარგლებშიც 3 ოქტომბრიდან 18 ოქტომბრის ჩათვლით გამოიკვლია 14 ციფრულ პლატფორმაზე 18 000 მომხმარებლის 24 000 პოსტი. კვლევის შედეგად კომპანიამ დაადგინა, რომ ამ პერიოდის მანძილზე სვიფტის შესახებ საუბრის 28% მომხმარებლების 3.77%-დან მოდიოდა, მათ შორის ის პოსტებიც, რომლებიც მომღერალს ნაცისტობას აბრალებდა.
კვლევის მიხედვით, მომხმარებლები, რომელიც ამ პროცესში მონაწილეობდნენ და ტეილორის ამბავს ეხმიანებოდნენ, ძირითადად, ბოტების შთაბეჭდილებას ტოვებდნენ. პოსტების 40% პროცენტი არაავთენტური ანგარიშების მიერ ზიარდებოდა.
კომპანიის წარმომადგენელმა ასეთ დაკვირვებამდე მივიდა:
ასეთი მცდელობა აქამდეც გვინახავს, მცდელობა, რომლის მიზანიც ვიღაცის რეპუტაციის დანგრევაა
მკვლევრებმა აღმოაჩინეს ისიც, რომ იმ მომხმარებლებს შორის, რომლებიც ავრცელებდნენ ჭორებს ტეილორისა და ბლეიკ ლაივლის შესახებ, დიდი გადაკვეთაა. მკვლევრები ფიქრობენ, რომ არსებობს ერთიანი, კოორდინირებული ქსელი, რომელიც მიზანმიმართულად ავრცელებს დეზინფორმაციას ცნობილი ადამიანების შესახებ და გავლენას ახდენს სკანდალების შექმნაზე.