გახარიას პარტიის წევრები პარლამენტში მივიდნენ
პარტია გახარია საქართველოსთვის წევრები დღეს პარლამენტში მივიდნენ. პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა, გიორგი შარაშიძემ განაცხადა, რომ "ოცნებას ჰქონდა ლეგიტიმაციის პრობლემა, მაგრამ მას შემდეგ, რაც ტოტალური კამპანია დაიწყო მუნიციპალური არჩევნების ბოიკოტის სასარგებლოდ და 4 ოქტომბრის უპასუხისმგებლო პროვოკაციით, ამან ოცნებას, სამწუხაროდ, მისცა საბაბი, დაეძლია ლეგიტიმაციის კრიზისიც".
"ოცნებას" 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების გაყალბების შემდეგ ჩადენილი უამრავი დანაშაულის გამო, პირველ რიგში, საქართველოს ევროპულ მომავალზე უარის თქმის გამო, ანტიდემოკრატიული, ადამიანის უფლებების შემლახველი კანონების მიღების გამო, მოქალაქეებზე ძალადობის გამო, ჰქონდა ლეგიტიმაციის პრობლემა, მაგრამ სამწუხაროდ, მას შემდეგ რაც ტოტალური კამპანია დაიწყო მუნიციპალური არჩევნების ბოიკოტის სასარგებლოდ და 4 ოქტომბრის სრულიად უპასუხისმგებლო პროვოკაციით, ამან "ოცნებას", სამწუხაროდ, მისცა საბაბი, დაეძლია ლეგიტიმაციის კრიზისიც, დაებრუნებინა ამომრჩეველი და გადაელახა ის კრიზისიც, რომლის წინაშეც ის ამ წლის დასაწყისში იდგა", — თქვა შარაშიძემ ბრიფინგზე.
მისივე თქმით, "პარლამენტი შემოსვლა არ ნიშნავს ამ პარლამენტის ლეგიტიმაციის მიცემას ან არ მიცემას. ეს ნიშნავს რეალობისთვის თვალის გასწორებას".
"ჩვენი პარლამენტი შემოსვლა არ ნიშნავს ამ პარლამენტის ლეგიტიმაციის მიცემას ან არ მიცემას. ეს ნიშნავს რეალობისთვის თვალის გასწორებას. იმ რეალობისთვის, რომლითაც დღეს ქვეყანა "ცნების" მიერ იმართება. "ოცნების" მიერ მიღებული კანონებით დღეს უამრავი ადამიანი არის დაჭერილი, რაც ყოველდღიურად გრძელდება. ამიტომ, ჩვენთვის პარლამენტში შემოსვლა პირველ რიგში, ქართველი ხალხის ხმის და განსხვავებული აზრის პარლამენტში დაბრუნებას ემსახურება, რომელიც არ ეკუთვნის არავის — არც "ოცნებას" და არც რომელიმე სხვა პარტიას;
ნიშნავს ამ ორი რადიკალური ძალის, რასაც "ოცნება", "ნაციონალური მოძრაობა" და "ნაცმოძრაობის" ქვეშ მყოფი პარტიების მიერ შექმნილი დაპირისპირებისა და რადიკალიზაციის სპირალიდან ქვეყნის გამოყვანის მცდელობას; და რა თქმა უნდა, გვიშავს ძალიან მწვავე პრინციპულ, მაგრამ ამავე დროს, გონიერ, ზომიერ და თანმიმდევრულ პოლიტიკას "ოცნების" წინააღმდეგ", — განაცხადა გიორგი შარაშიძემ (ტექსტს IPN ავრცელებს).
- რუსუდან თევზაძე: უარს ვამბობ პარლამენტის მანდატზე და ვტოვებ პარტიას
- "ოცნებას" ვურჩევ, სხვის ინტელექტზე კომენტარი ნინო წილოსანს მაინც არ გააკეთებინოს. უხერხულია — ტატა ხვედელიანი "ოცნებას"