კალაძის შტაბთან დაკავებული ოცნების აქტივისტები გაათავისუფლეს, მეგი დიასამიძის საქმეზე პროკურატურა სასამართლოს გირაოს შეფარდებისთვის მიმართავს
8-9 სექტემბერს, მელიქიშვილის ქუჩაზე, კახა კალაძის საარჩევნო შტაბთან მომხდარი ძალადობის დროს დაკავებული ოცნების მხარდამჭერები ზაზა მამალაძე ირაკლი ბუაჩიძე გაათავისუფლეს, ხოლო კახა კალაძის ბანერზე გაკეთებული წარწერისთვის დაკავებული 23 წლის აქტივისტის, მეგი დიასამიძის საქმეზე პროკურატურა სასამართლოს გირაოს შეფარდების შესახებ მიმართავს.
ამის შესახებ შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამართულ ბრიფინგზე შს მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ განაცხადა.
მსურს მოგაწოდოთ ინფორმაცია, 8-9 სექტემბერს, ქალაქ თბილისში მელიქიშვილის გამზირზე მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით დაკავებული სამი პირის შესახებ.
დაზარალებულმა აქტივისტებმა არ ითანამშრომლეს გამოძიებასთან და მათი ჩვენებებიდან გამომდინარე, შეუძლებელი გახდა ჯგუფური ძალადობის ბრალდებით დაკავებული ორი პირის პასუხისგებაში მიცემა – შესაბამისად, ისინი დღეს გათავისუფლდნენ დაკავებიდან.
რაც შეეხება ნივთის დაზიანების ბრალდებით დაკავებულ მოქალაქეს როგორც ჩვენთვის ცნობილია, საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ უკვე მიმართა სასამართლოს მისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაოს შეფარდების შესახებ და ის რამდენიმე საათში გათავისუფლდება პატიმრობიდან," — ნათქვამია განცხადებაში.
- SJC-ის შეფასებით, მეგი დიასამიძის წინააღმდეგ სისხლისსამართლებრივი დევნა მოქალაქეთა პოლიტიკური აქტივიზმის შეზღუდვას ემსახურება