გიორგი ვაშაძეს პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე გამოუცხადებლობისთვის 50 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა
ფოტო: ინტერპრესნიუსი / IPN
სტრატეგია აღმაშენებლის ლიდერს, გიორგი ვაშაძეს პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე გამოუცხადებლობისთვის 50 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა.
გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ მზია გარშაულიშვილმა მიიღო. მან ვაშაძეს გირაოს გადასახდელად 30 დღე განუსაზღვრა.
დღევანდელ სხდომაზე პროკურატურა აღკვეთის ღონისძიების სახით 50 000-ლარიანი გირაოს გამოყენებას ითხოვდა, დაცვის მხარე კი მისი აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვებას.
პროკურორის თქმით, მათ ბრალდებულის ქონებრივი მდგომარეობის შესწავლით დაასკვნეს, რომ 50 000-ლარიანი გირაო არის ის თანხა, რომლის გადახდასაც ის შეძლებს.
გიორგი ვაშაძე პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე 15 აპრილს დაიბარეს, მაგრამ არ გამოცხადდა, რის შემდეგაც, ის ჩვენების მისაცემად პროკურატურაში დაიბარეს.
მას ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 349-ე მუხლით წაუყენეს, რაც "საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მოთხოვნის შეუსრულებლობას" გულისხმობს, აღნიშნული ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთ წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე.