იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა, რუსულ კანონზე პრეზიდენტის მოტივირებულ შენიშვნებს მხარი არ დაუჭირა
მოკლედ: დღეს, 27 მაისს, პარლამენტის იურიდიულმა კომიტეტმა რუსულ კანონზე პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები არ გაიზიარა და ვეტოს დაძლევას მხარი დაუჭირა.
- საკითხი პლენარულ სხდომაზე განსახილველად, სავარაუდოდ, ხვალ გავა.
პროცედურულად: თუ ხვალ, 28 მაისს, პარლამენტი ვეტოს დაძლევს, რუსული კანონი მიღებულად ჩაითვლება.
- მიღების შემთხვევაში, კანონი ხელმოსაწერად კვლავ პრეზიდენტს გადაეგზავნება.
- თუ სალომე ზურაბიშვილი ხელს არ მოაწერს, მას ხელს მოაწერს და გამოაქვეყნებს პარლამენტის თავმჯდომარე.
- რის შემდეგაც, რუსული კანონი ძალაში შევა.
კონტექსტი: დღეს 09:00 საათიდან, პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, რუსულ კანონზე, პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის მოტივირებულ შენიშვნებს განიხილავდა.
კომიტეტზე მოუსმინეს პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანს გიორგი მსხილაძეს, თუმცა, კითხვა-პასუხის დროს, საპარლამენტო უმრავლესობა გიორგი მსხილაძის პასუხებს არ ისმენდა.
- საქართველოს სახალხო დამცველმა, ლევან იოსელიანმა, საპარლამენტო უმრავლესობას მოუწოდა, უარი თქვას ხვალ, 28 მაისს, რუსულ კანონზე პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევაზე და უცხო ქვეყნიდან შემოსული თანხების გამჭვირვალობისთვის, უკვე არსებულ კანონმდებლობაში შეიტანონ ცვლილებები.
მსგავსი: "მოგიწოდებთ, ხვალინდელ სხდომაზე არ დაძლიოთ ვეტო" — ლევან იოსელიანი საპარლამენტო უმრავლესობას
- გარდა ამისა, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ანრი ოხანაშვილმა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატი, ანა წითლიძე სხდომათა დარბაზიდან გააძევა.
- წითლიძემ ოხანაშვილს მოღალატე უწოდა.