"მდგომარეობა საგანგაშოა, მთავარი მიზეზი ემიგრაციაა" — რომან გოცირიძე დემოგრაფიულ სტატისტიკაზე
რა ხდება: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ, 29 თებერვალს გამოქვეყნებული მონაცემების თანახმად, 2023 წელს 2022 წელთან შედარებით, საქართველოში უფრო მეტი ადამიანი კვდება, ვიდრე იბადება.
- საქსტატის მონაცემებში, უარყოფითი ბუნებრივი მატების სხვაობა მინუს 2 542 ერთეულით განისაზღვრა.
- უარყოფითი ბუნებრივი მატება გულისხმობს სხვაობას ცოცხლად დაბადებულთა და გარდაცვლილთა რიცხოვნობას შორის.
დეტალები: ამას "საგანგაშოს" უწოდებს რომან გოცირიძე, საქართველოს პარლამენტის წევრი, ევროოპტიმისტების დამფუძნებელი და მთავარ მიზეზად ემიგრაციას ასახელებს.
- მას, შედარებისთვის მოჰყავს სომხეთის ანალოგიური მაჩვენებლები, აზერბაიჯანთან ბოლო საომარი მოქმედებებისას ადამიანთა გარდაცვალების კონტექსტში:
რომან გოცირიძე: "სომხეთში, რომლის მოსახლეობა ერთი მილიონით ნაკლებია საქართველოს მოსახლეობაზე, რომელმაც 5 ათასზე მეტი ადამიანი დაკარგა ბოლო საომარი მოქმედებების დროს, 2023 წელს 12 ათასით მეტი ადამიანი დაიბადა, ვიდრე გარდაიცვალა, ანუ ბუნებრივი მატების მაჩვენებელი დადებითია.
- საქართველოში, ათი წელიწადია, ეს მაჩვენებელი მკვეთრად კლებულობს და ბოლო ოთხი წელიწადია, სიკვდილიანობა მეტია დაბადებულებთან შედარებით — ქვეყანაში, წინა წელს, 2 542 ადამიანით მეტი გარდაიცვალა, ვიდრე დაიბადა. მდგომარეობა საგანგაშოა. მთავარი მიზეზი ემიგრაციაა."
კონტექსტი: 2023 წელს, საქართველოში ცოცხლად დაბადებული ბავშვების რიცხოვნობა, 2022 წელთან შედარებით, 5 %-ით შემცირდა.
გაზრდილია ბავშვთა მოკვდაობის კოეფიციენტი ორ კატეგორიაში — როგორც ჩვილთა, ასევე, 5 წლამდე მოკვდაობის მონაცემის მიხედვით.