ირაკლი კობახიძე: ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრო არის "დიფ სთეითის" ქვედანაყოფი
"ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრო არ არსებობს, ეს არის "დიფ სთეითის" ჩვეულებრივი ქვედანაყოფი, იმდენად აქვს დაკარგული ლიეტუვას სუვერენიტეტი", — ამის შესახებ ოცნების პრემიერმინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტის კითხვის პასუხად განაცხადა, რომელიც ოცნების ხელისუფლებისადმი ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტროს კრიტიკას შეეხებოდა.
მისივე თქმით, მიუხედავად ამ ყველაფრისა, ლიეტუვის ხელისუფლება ვერ შეარყევს მეგობრობას ქართველ და ლიეტუველ ხალხს შორის.
"ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრო არ არსებობს, ეს არის "დიფ სთეითის" ჩვეულებრივი ქვედანაყოფი, იმდენად აქვს დაკარგული ლიეტუვას თავისი სუვერენიტეტ, რომ არავითარი დამოუკიდებელი ფასი არ აქვს საგარეო საქმეთა სამინისტროს არავითარ განცხადებას. ეს არის "დიფ სთეითის" ჩვეულებრივი ქვედანაყოფი, უცხოური აგენტურის მორიგი წარმომადგენლობა. აქედან გამომდინარე, ფასი არ აქვს ამ ყველაფერს, თუმცა შემიძლია გითხრათ, რომ ლიეტუვის ხელისუფლება ვერ შეარყევს ტრადიციულ მეგობრობას ქართველ და ლიეტუველ ხალხს შორის," — განაცხადა კობახიძემ.
რადიო თავისუფლებასთან ინტერვიუში ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, კესტუტის ბუდრისმა განაცხადა, რომ "საქართველოსთვის ამ ვითარებიდან გამოსავლის საუკეთესო გზა სამართლიანი არჩევნების ორგანიზებაა".
"ვფიქრობ არაერთხელ გავუშვით შესაძლებლობა უფრო მძლავრი გზავნილი გაგვეგზავნა საქართველოს ხელისუფლებისთვის მის მიერ არჩეული გზის გამო. ეს შეეხება კანონებს, რომლებითაც არასამთავრობო ორგანიზაციების სტატუსი რეგულირდება. სხვადასხვა ორგანიზაციების ანგარიშში ვიხილეთ საარჩევნო დარღვევები. ვფიქრობ, ეს იყო განსაკუთრებული დრო, როდესაც ჩვენ უფრო ძლიერი გზავნილები უნდა გვქონოდა, მათ შორის სანქციებით. ჩვენ ვნახეთ ხელისუფლების ქმედებები მომიტინგეების წინააღმდეგ. ეს იყო ყველა წითელი ხაზის გადაკვეთა. ცხადი იყო, რომ გაგრძელდებოდა დაღმასვლა. კიდევ უფრო შეიზღუდებოდა დემოკრატიული თავისუფლებები, რაც შეზღუდავდა ევროკავშირი-საქართველოს თანამშრომლობის სივრცეს.საქართველოს არჩევანი იყო აერჩია ევროპა როგორც მომავალში ყოფნის ადგილი, ყველა ღირებულების გათვალისწინებით. ვიცით, რომ საქართველოს ხალხი, 80% მხარს უჭერს ევროპულ მომავალს და საქართველოს გადასაწყვეტია დაუბრუნდეს ევროპულ გზას.
ამ ვითარებიდან გამოსვლის გზა სამართლიანი არჩევნების ორგანიზება და იმ ვითარებასთან დაბრუნებაა, სადაც ვიყავით", — განაცხადა კესტუტის ბუდრისმა.