ქვიზი: მოგერევა თუ არა კრემლის პროპაგანდა?
რუსეთიდან მომავალი დეზინფორმაცია ციფრულ ეპოქაში უფრო და უფრო დიდი გამოწვევა ხდება. ახალი არავისთვისაა, რომ პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად, კრემლი პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის საკმაოდ დახვეწილ ტაქტიკებს იყენებს, რითაც მოქმედებს საზოგადოების აზრზე, იწვევს მოსახლეობაში სხვადასხვა სახის სიძულვილის გაღვივებას და მანიპულირებს პოლიტიკური ნარატივებით როგორც რუსეთის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ. განსაკუთრებით, ეს პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს, საქართველოსა და უკრაინას, ეხება.
სოციალურ მედიაში მანიპულირებიდან სახელმწიფო პროპაგანდამდე, უკვე არაერთხელ ვიხილეთ კამპანიები, რომლებიც სიმართლესა და სიცრუეს შორის ხაზის გავლებას ძალიან ართულებენ. შესაბამისად, თითოეულ ჩვენგანს მართებს სიფრთხილე, რათა ძალაუნებურად ტყუილების ამ ქსელში არ გავეხვეთ. შეავსე ქვიზი და გაიგე, მოგერევა თუ არა კრემლის პროპაგანდა.
ტესტის დაწყება1 / 8 მოდი, ლუგარის ლაბორატორიით დავიწყოთ: იქ C ჰეპატიტის წამლებს ადამიანებზე ცდიან და ამიტომ ეს მედიკამენტები საქართველოში უფასოა
Giphy
2 / 8 აბა, გამოიცანი, ჩამოთვლილი განცხადებებიდან, რომელი არ ეკუთვნის პუტინს?