უკრაინის საგარეო ლავროვისა და კობახიძის განცხადებებს თბილისსა და მოსკოვს შორის რევერანსების გაცვლას უწოდებს
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერი ოლეგ ნიკოლენკო გამოეხმაურა რუსეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელის სერგეი ლავროვისა და ქართული ოცნების თავმჯდომარის ირაკლი კობახიძის განცხადებებს.
რა მოხდა: რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა 18 იანვარს, გამართულ ბრიფინგზე შეაქო საქართველოს მთავრობა და თქვა, რომ სანქციებზე საქართველოს მთავრობის პოზიცია მის "პატივისცემას" იწვევს.
- ოკუპანტი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა საქართველოსთან პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენის იმედი გამოთქვა.
- რაც შეეხება კობახიძეს, მან თქვა, რომ თუ რუსეთთან ფრენები აღდგება, ეს მისასალმებელი იქნება.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ოლეგ ნიკოლენკო წერს, რომ ასეთი პრორუსული რიტორიკა არ შეესაბამება უკრაინასა და საქართველოს შორის არსებული მეგობრული და სტრატეგიული თანამშრომლობის სულისკვეთებას.
- მისი შეფასებით, ეს ეწინააღმდეგება საქართველოს კურსს ევროკავშირში გაწევრების შესახებ.
- "ქართველი ხალხის წინააღმდეგ ჩადენილი დაუსჯელი დანაშაულებისა და საქართველოს ტერიტორიის ნაწილის ოკუპაციის ფონზე, თბილისი და მოსკოვი რევერანსებს ცვლიან", — დაწერა მან.
არქივიდან: პუტინის განკარგულებით, რუსულ ავიაკომპანიებს 2019 წლის 8 ივლისიდან საქართველოში პირდაპირი საჰაერო რეისების განხორციელება ეკრძალებათ.
- ამავე დღეს ძალაში შევიდა რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტროს გადაწყვეტილება, ქართული ავიაკომპანიების რუსეთში ფრენების შეჩერებაზეც.
- რუსეთი მაშინ ამტკიცებდა, რომ ეს დროებითი ნაბიჯი იყო და მისი მთავარი მიზანი საქართველოში "სიტუაციის სტაბილიზაცია, რუსოფობიის კამპანიის შეწყვეტა და რუსეთის მოქალაქეებისთვის საფრთხეების გაქრობა" იყო.