მილიონი განცხადება გააკეთა იუსტიციის სამინისტრომ, მაგრამ გრძელდებოდა მაინც ფეიკ კამპანია, იმასთან დაკავშირებით, რომ 400 დღე კვდება ეს კაცი. ენმ ამტკიცებს 400 დღე, რომ ეს კაცი ყოველდღე კვდება, მეორე დღეს მოკვდება აგერ. ეს იყო მათი მტკიცება.
შეგახსენებთ კიდევ ერთ რამეს, რომ პირველ ოქტომბერს შევიდა სააკაშვილი ციხეში თავისი ფეხით და პირველ ოქტომბერს დაიწყო შიმშილობა და მაშინ ნაცმოძრაობა, მაგალითად, მთავარი არხის ხელმძღვანელობა პირდაპირ მოუწოდებდა თვითდაზიანებისკენ. რა თქმა უნდა, ამ ადამიანებმა უნდა აიღონ პასუხისმგებლობა გარკვეულ ქმედებებზე.
რაც შეეხება საერთო სურათს, ნახა საზოგადოებამ, მე ამის ინტერპრეტირებას არ მოვახდენ, საზოგადოება თვითონ მოახდენს იმ კადრების ინტერპრეტირებას, რომელიც გუშინ ნახა, იქ იყო თუ არა სიმულაცია, როგორია ფიზიკური მდგომარეობა და ა.შ. საზოგადოებამ განმარტოს, ჩემი განმარტება ქართულ საზოგადოებას არ სჭირდება. [...]
მისი ფსიქოლოგიური მდგომარეობა მძიმე იყო 2003-12 წლებში და სამწუხაროდ, მისი ეს ფსიქოლოგიური მდგომარეობა აისახა საქართველოს მოსახლეობაზე. არ შეიძლება, ადამიანს ჰქონდეს ჯანსაღი ფსიქიკური მდგომარეობა და ის ასეულობით ადამიანს იწირავდეს ციხეებში თუ ციხეებს გარეთ და არ შეიძლება, 2008 წელს რაც გააკეთა იმას აკეთებდეს და ა.შ
მისი ფსიქოლოგიური მდგომარეობის "დამსახურება" იყო ის უბედური შედეგები, რაც მან მოუტანა საქართველოს და საკუთარ ხალხს 2004-12 წლებში.
ამის შესახებ ქართული ოცნების ფრაქციის თავმჯდომარემ ჟურნალისტებთან ისაუბრა. სააკაშვილის ფსიქიკურ მდგომარეობაზე კობახიძის მიერ გაკეთებული დამამცირებელი განცხადებები ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე ადამიანების მიმართ სტიგმას აღვივებს.