IDFI გვარამიას შეწყალებას პრეზიდენტის პირად კონსტიტუციურ პასუხისმგებლობად განიხილავს
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი ნიკა გვარამიას პატიმრობაში დატოვებას განცხადებით ეხმაურება.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოქვეყნების შემდეგ კვლავ გააქტიურდა დისკუსია პრეზიდენტის მიერ გვარამიას შეწყალებასთან დაკავშირებით.
- IDFI-მ გვარამიას შეწყალების კონსტიტუციური წინაპირობები მიმოიხილა.
შეწყალების საფუძვლები: სამართლის დოქტრინა შეწყალების ინსტიტუტის სამ ტრადიციულ მიზანს განიხილავს:
- დამნაშავის პატიება, როგორც ჰუმანური აქტი.
- მართლმსაჯულების ხარვეზის გამოსწორება.
- სახელმწიფო ინტერესების დაცვა.
IDFI-ის შეფასებით, გვარამიას შეწყალება სწორედ სახელმწიფო ინტერესების დაცვას ემსახურება. რადგან:
- საქართველოს მოსახლეობის განცხადებული სურვილია ევროკავშირში გაწევრიანება.
- კანონი პრეზიდენტს ავალებს უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღოს ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.
- 2022 წლის 23 ივნისს ევროკავშირმა საქართველოს კანდიდატის სტატუსი არ მიანიჭა და მიუთითა, რომ საქართველომ უნდა შეასრულოს ევროკომისიის 17 ივნისის მოსაზრებით განსაზღვრული 12 პრიორიტეტული ამოცანა – მედიის თავისუფლების დაცვა და პოლარიზაციის შემცირება მათ შორისაა.
გარდა ამისა, IDFI აქვეყნებს ევროსტრუქტურების მიერ მიღებულ დოკუმენტებს, სადაც ნიკა გვარამიას საქმე პირდაპირ არის მოხსენიებული.
- ევროპული პარლამენტის 2022 წლის 9 ივნისის რეზოლუცია „მედიის თავისუფლებისა და ჟურნალისტთა უსაფრთხოების დარღვევების შესახებ“ პირდაპირ გმობს ნიკა გვარამიას დაპატიმრებას.
- ევროკომისია 17 ივნისის მოსაზრებაში მიუთითებს, მედიის მფლობელთა წინააღმდეგ სამართალწარმოება მოქმედებს მედიის თავისუფლებაზე და ასეთ საქმეებში საჭიროა უმაღლესი სამართლებრივი სტანდარტების დაკმაყოფილება სახელმწიფოს მხრიდან.
- პოლიტიკურად სენსიტიურ საქმედაა დასახელებული ნიკა გვარამიას დაკავება 12 აგვისტოს, ასოცირების შეთანხმების იმპლემენტაციის ანგარიშში.
ორგანიზაციის დასკვნით, პრეზიდენტის მიერ შეწყალების ინსტიტუტის გამოყენება თავსებადია შეწყალების ინსტიტუტის კონსტიტუციურ მიზნებთან.
- ერთ-ერთი მთავარი კრიტიკული მედიის დირექტორის დაკავება იქცეს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების ერთ-ერთ დამაბრკოლებელ გარემოებად.
- ნიკა გვარამიას შეწყალება საქართველოს პრეზიდენტის პირად კონსტიტუციურ პასუხისმგებლობად შეიძლება იქნეს განხილული.