ამის შესახებ ევროკომისიის პრეზიდენტისა და დიდი ბრიტანეთის პრემიერმინისტრის ერთობლივ განცხადებაშია ნათქვამი. ლაიენისა და ტრასის შეხვედრა ნიუ-იორკში გაეროს 77-ე გენერალურ ასამბლეაზე გაიმართა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: მობილიზაციის გამოცხადების შემდეგ რუსეთში პანიკაა და მოქალაქეთა ნაწილი ქვეყნიდან თავის დაღწევად ცდილობს.
- ხალხი რუსეთიდან წასვლას სხვადასხვა გზებით ცდილობს — უჩვეულო სისწრაფით იყიდება თვითმფრინავის ბილეთები, საცობებია ქვეყნის საზღვრებთან.
- პუტინის ახალი ბრძანების შემდეგ რუსეთში საპროტესტო აქციები გაიმართა, გავრცელებულ ვიდეოებში ჩანს, რომ პოლიცია შეკრებილებს ძალის გამოყენებით აკავებს.
- არსებული ინფორმაციით, ამ დროისთვის 1000-ზე მეტი ადამიანია დაკავებული, მათ შორის ყველაზე ბევრი მოსკოვსა და პეტერბურგში.
დეტალები: განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ მათ მკაცრად დაგმეს უკრაინაში რუსეთის ქმედებები.
- ასევე, აღიარეს უკრაინელი ხალხის სიმამაცე, გამბედაობა და ხაზი გაუსვეს, რომ მათი ერთობლივი ვალდებულებაა, მხარი დაუჭირონ უკრაინას მანამ, სანამ ეს საჭირო იქნება.