TV პირველის ჟურნალისტს, ნანუკა ქაჯაიას თავს დაესხნენ
ფოტო: Nanuka Kajaia / Facebook
ინფორმაცია ფორმულას ჟურნალისტმა თიკო ერაძემ გაავრელა და მალევე ტელეკომპანიამ დაადასტურა.
დეტალები: როგორც ერაძე წერს, გადამღებ ჯგუფს თავს დაესხნენ იმის გამო, რომ TV პირველის მიკროფონი ეჭირათ.
ტელეკომპანიის გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ უცხო პირები ჟურნალისტსა და ოპერატორს აგინებენ და უყვირიან. ისინი კამერის გათიშვას ითხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი ოპერატორს თავზე დამტვრევით ემუქრებიან.
"გათიშე და გეტყვი ყველაფერს. გათიშე ბიჭო და გეტყვი. არ იცის ვისაც შევაგინე? ვინც მიიღო თავის თავზე, მაგას", — ამბობს მოძალადე და ფონად ისმის: "ამათი ნაციონალი დედას შევე*ი".
როცა ჟურნალისტი მოძალადეებს სახელებს ეკითხება, პასუხად ე.წ. კანონიერი ქურდების ზედმეტსახელებს იღებს: "კალაშოვი, ვასია ბრილიანტი, საშა სევერი".
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ჟურნალისტები, განსაკუთრებით კი კრიტიკული მედიების წარმომადგენლები თავდასხმის ობიექტები არაერთხელ გამხდარან.
- მედიის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების შეფასებით, ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან ჟურნალისტების მიმართ სიძულვილის ენა ძალადობას ახალისებს.
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის საქმეზე სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მეორე ნაწილით დაიწყო გამოძიება.