ხოშტარია 9 მოსამართლის სანქცირებას ითხოვს — რატომ
ქართული ოცნების დამფუძნებლელსა და მასთან დაახლოებულ ბიზნესმენებთან ერთად, დროა მოსამართლეების სანქცირებასაც ითხოვს. ელენე ხოშტარია აპირებს, ინფორმაცია ევროპელ და ამერიკელ პარტნიორებს მიაწოდოს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: არასამთავრობო სექტორი, საერთაშორისო პარტნიორები და ოპოზიცია ხშირად საუბრობს სასამართლო კლანზე და აღნიშნავენ, რომ ისინი გადაწყვეტილებებს მმართველი გუნდის პოლიტიკური დაკვეთით იღებენ.
- მოსამართლეთა ნაწილს მურუსიძე-ჩინჩალაძეს კლანად მოიხსენიებენ.
- პარტნიორებმა უკან გადადგმულ ნაბიჯად შეაფასეს მოსამართლეთა არჩევა უზენაეს სასამართლოში.
- სასამართლო რეფორმის მნიშვნელობაზე ხაზგასმული იყო შარლ მიშელის დოკუმენტშიც.
ვის სანქცირებას ითხოვს ხოშტარია: ის არასამთავრობო სექტორის კვლევების საფუძველზე 9 მოსამართლეს ასახელებს მათ შორისა არიან: მიხეილ ჩინჩალაძე, ლევან მურუსიძე, შალვა თადუმაძე, გიორგი მიქაუტაძე
- ლაშა ჩხიკვაძე — თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე;
- ბესიკ და ვალერიან ბუგიანიშვილები — სააპელაციო სასამართლოს და თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლეები;
- ირაკლი შენგელია — იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი წევრი;
- სერგო მეთოფიშვილი — კოლეგიის თავჯდომარე.
დეტალები: ამ სიაშია მთავარი არხის გენერალური დირექტორის, ნიკა გვარამიას საქმის მოსამართლე ლაშა ჩხიკვაძე.
- რას შეეხება ძმებ ბუგიანიშვილებს, ხოშტარიას თქმით, მათ ხელში გადიოდა ბევრი მნიშვნელოვანი საქმე, როგორებიცაა ე.წ. კაბელების, ციანიდის, რურუას.
- ხოშტარია აღნიშნავს იმასაც, რომ მიქაუტაძე იუსტიციის საბჭოში იყო მდივანი მაშინ, როდესაც კლანის საბოლოო გამყარება ხდებოდა.
აქამდე, ხოშტარიამ უკვე მოითხოვა ევროპარლამენტის რეზოლუციის საბოლოოდ შესრულება და ბიძინა ივანიშვილისთვის სანქციების დაწესება.
- მან დაასახელა ბიზნესმენები რომლებიც, მისი თქმით, ივანიშვილის ოლიგარქიული მმართველობის საყრდენები არიან.
- ხოშტარიას განცხადებით, ოპოზიცია სანქციების დაწესებაზე სამუშაოდ ვაშინგტონსა და ბრიუსელში გეგმავს ვიზიტს.
ქართული ოცნებაში ამბობენ, რომ ვინც ბიძინა ივანიშვილის სანქცირებაზე საუბრობს ქვეყანა არ უყვართ.
- პარტიის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ დაანონსებული ვიზიტზე საუბრისას თქვა, რომ ისინი თავისას ვერ გაიტანენ.