მოვუწოდებთ საკონსტიტუციო სასამართლოს, დროულად განიხილოს ლონდა თოლორაიას სარჩელი — NGO-ები
ფოტო: სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური
არასამთავრობო ორგანიზაციები საკონსტიტუციო სასამართლოს სახელმწიფო ინსპექტორის, ლონდა თოლორაიას სარჩელის პრიორიტეტულად და დროულად განხილვისკენ მოუწოდებენ. მათი განმარტებით, ეს აუცილებელია, რადგან პარლამენტის მიერ დაწყებული დამაზიანებელი პროცესი შეჩერდეს.
"აშკარაა, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს გააჩნია ყველა მატერიალური და პროცესუალური საფუძველი, სახელმწიფო ინსპექტორის სარჩელის დროულად და ეფექტურად განსახილველად. კონსტიტუციური სარჩელის განხილვა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების (პირველი მარტის) შემდგომ არსებითად დააკნინებს კონსტიტუციური კონტროლის ეფექტურობას და გამოიწვევს სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევას", — ნათქვამია განცხადებაში.
ორგანიზაციები პარლამენტსაც მიმართავენ, რომ გამოავლინოს სახელმწიფო ინსტიტუტების განვითარების ნება და ახლადშექმნილი უწყებების ხელმძღვანელთა თანამდებობაზე არჩევის პროცესი შეაჩერონ, იქამდე, სანამ სასამართლო საბოლოო გადაწყვეტილებას არ მიიღებს.
განცხადებას ხელს 8 არასამთავრობო ორგანიზაცია აწერს:
- საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველო (TI).